empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-02-08
Wymagania audytu 5S

Utrzymanie stałej poprawy wydajności laboratorium dzięki liście kontrolnej audytu 5S

Zasady 5S do optymalizacji miejsca pracy w laboratorium


Lista kontrolna audytu 5S zapewnia uporządkowany sposób przeprowadzania audytu 5S w laboratorium. Prosty szablon prowadzi przez ocenę laboratorium zgodnie z zasadami 5S. W oparciu o serię pytań formularz generuje maksymalną łączną liczbę punktów wynoszącą 125. Laboratorium, które uzyska wynik poniżej 75 punktów ma znaczny potencjał do ulepszeń w zakresie oszczędnego prowadzenia laboratorium.


Co to jest 5S?


5S to system optymalizacji miejsc pracy, w którym wykorzystano pięciostopniową metodę organizacji i utrzymania stanowisk pracy, systemów i procesów. Pięć japońskich terminów oznacza: sortowanie, systematyczność, sprzątanie, standaryzowanie i samodyscyplinę. Program 5S jest dobrym punktem wyjścia we wprowadzaniu podejścia „lean" w laboratorium.


Jak pomaga program 5S?


Celem jest zastosowanie każdego z kroków 5S na stanowisku pracy w laboratorium. Skutkuje to usunięciem niepotrzebnych elementów, posortowaniem i uporządkowaniem pozostałych oraz ułatwieniem dostępu i ergonomiczną organizacją miejsca pracy. Przedmioty i miejsca powinny być wyraźnie oznakowane, a stanowisko pracy powinno być utrzymywane w czystości. Spacer Gemba może zidentyfikować potencjał do eliminacji odpadów i wprowadzenia ulepszeń. Po przeprowadzeniu optymalizacji sytuacja jest utrzymywana przez wdrożenie regularnego audytu 5S laboratorium.

Korzyści z wdrożenia programu 5S


Program 5S zapewnia poprawę rentowności, wydajności, obsługi i bezpieczeństwa. Podstawowe zasady na pierwszy rzut oka wydają się być zdroworozsądkowe, ale jeśli program 5S zostanie wprowadzony w sposób ustrukturyzowany, wówczas korzyści zaczną się kumulować. Niektóre firmy napotykają na początkowy opór ze strony swoich pracowników, ale gdy każdy obszar zostanie zorganizowany, oczyszczony i zoptymalizowany zgodnie z zasadami 5S, zazwyczaj są oni zadowoleni. Dobrze zarządzana strategia 5S przysłuży się nie tylko do eliminacji marnotrawstwa, ale również pomoże w poprawie codziennej pracy każdego pracownika.

Jak często należy przeprowadzać audyt 5S?


Po pierwszym wdrożeniu projektu 5S audyt 5S należy przeprowadzać co miesiąc.
Kiedy program 5S jest już dobrze ugruntowany, wystarczy przeprowadzać audyt 5S co sześć miesięcy.
Jeżeli audyty 5S nie będą przeprowadzane, wówczas program 5S nie odniesie sukcesu. Dowody wskazują, że w ciągu 3–6 miesięcy laboratorium powróci do stanu sprzed rozpoczęcia projektu 5S. Niestety, laboratorium będzie musiało zacząć od nowa, aby ponownie wprowadzić zasady 5S. Korzystaj lub trać.
Przeprowadzaj regularne audyty za pomocą listy kontrolnej audytu 5S laboratorium w celu podtrzymania programu 5S jako części procesu ciągłego doskonalenia (CIP).

aby dowiedzieć się więcej na temat programu 5S i pobrać bezpłatną listę kontrolną.

Czytaj także