empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-11-06
Chromatografia cieczowa w analizie konopi

Kannabinoidy są jedną z najczęściej spożywanych substancji na naszej planecie. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) szacuje, że aż 188 milionów ludzi na świecie używa tego narkotyku w jakimś stopniu, co stanowi ponad 3,8% globalnej populacji. W przeszłości liczba ta mogła być powodem do niepokoju, ale rynek marihuany zmienił się diametralnie w ostatnich dekadach. Użytkownicy poruszają się obecnie pomiędzy nielegalnymi i legalnymi rynkami, które są regulowane na poziomie regionalnym, co sprawia, że branża ta jest niezwykle złożona.

Chromatografia cieczowa odgrywa kluczową rolę w szerokim spektrum zastosowań związanych z testowaniem konopi. Została ona wykorzystana do scharakteryzowania ponad 100 kannabinoidów pozyskiwanych z roślin konopi, wykazujących radykalnie różne mechanizmy działania farmakologicznego.
Pod tym względem chromatografia cieczowa odegrała kluczową rolę w obaleniu wielu bezpodstawnych twierdzeń często używanych na poparcie prohibicji konopi indyjskich.

Posłużyla nawet do odkrycia wielu pozytywnych efektów zdrowotnych związanych z używaniem kannabinoidów, chociaż organy rządzące nie są jeszcze w 100 procentach zgodne w tej kwestii.

Nawet w regionach, w których zakaz konopi indyjskich został w pewnym stopniu zniesiony, nadal istnieją nielegalne rynki. Chromatografia cieczowa służy do egzekwowania lokalnych przepisów oraz do badania stanu nielegalnych rynków na podstawie badań naukowych.

Zastosowania chromatografii cieczowej w testowaniu konopi

  • Badania przesiewowe w zakresie agrochemii i pestycydów
  • Profilowanie kannabinoidów
  • Wykrywanie i charakterystyka mykotoksyn
  • Badanie toksyn i zanieczyszczeń

Potencjał kannabinoidów

Analiza kannabinoidów ma kluczowe znaczenie dla wszystkich procesów badawczo-rozwojowych (R&D) dotyczących konopi, zapewniając wgląd w farmakokinetykę i biologiczne mechanizmy działania. Stężenie różnych kannabinoidów jest ich wskaźnikiem siły działania, co okazało się jednym z głównych punktów zapalnych w debacie na temat legalizacji konopi.

Tetrahydrokannabinol (THC) jest głównym związkiem psychoaktywnym. Odpowiada za podstawowe efekty uboczne poszukiwane przez osoby używające narkotyków rekreacyjnie (działanie przeciwbólowe, euforia, zmiany nastroju itp. ), ale wiadomo również, że może nasilać zaburzenia lękowe i psychotyczne.

Natomiast kannabidiol (CBD) jest głównym składnikiem leczniczym leku, stanowiącym podstawę wielu nowych metod leczenia i interwencji, które są obecnie rozważane przez organy regulacyjne na całym świecie. Uważa się nawet, że CBD może modyfikować efekty działania THC, jeśli współistnieje z narkotykiem w odpowiednich proporcjach. Ten złożony związek jest tylko jednym z przykładów interakcji ponad 100 kannabinoidów, a chromatografia cieczowa jest kluczem do zbadania tych interakcji w celu określenia siły działania leku oraz dalszych możliwości rozwoju.

Na przykład Światowy Raport o Narkotykach wykazał gwałtowny wzrost siły działania marihuany w ciągu ostatniej dekady. Produkty zazwyczaj charakteryzują się wysokim stężeniem THC i stosunkowo niskim CBD. Zwiększa to ryzyko, że u osób często używających marihuany rozwiną się poważne zaburzenia psychiczne, takie jak schizofrenia.

Tendencje w zakresie używania konopi różnią się w poszczególnych regionach ze względu na różne podejścia rządowe i regulacyjne do przepisów. Rozpowszechnienie w większości regionów zazwyczaj utrzymuje się na stałym poziomie z roku na rok, ale na rynkach amerykańskich nastąpiły szeroko zakrojone zmiany transformacyjne, gdzie prohibicja jest stopniowo uchylane. Trzydzieści trzy stany zalegalizowały marihuanę w szerokim zakresie, podczas gdy Kanada całkowicie zalegalizowała ten narkotyk zarówno do celów medycznych, jak i rekreacyjnych.
W rezultacie Światowy Raport Narkotykowy pokazuje znaczny wzrost liczby osób, które używały marihuany w Ameryce Północnej w ciągu ostatniego roku.

Liczba osób używających marihuany w ciągu ostatniego roku w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych wzrosła odpowiednio o 25% i 50% od 2015 r.

Chromatografia cieczowa może być stosowana w tych regionach w celu zapewnienia, że do konsumentów trafiają produkty bezpieczne pod względem siły działania i jakości.

 

Chromatografy cieczowe - nasz oferta produktowa

 

 

Potrezbujesz więcej informacji na temat urządzeń?

Zadzwoń do nas lub wyślij zapytanie za pomocą formularza na naszej stronie.

 

Czytaj także