empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-02-23
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?

profesjonalna-analiza-wody(1).jpg

Woda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie zleć analizę wody! Jak przygotować próbkę do badania wody? Gdzie zlecić takie badanie?

Dlaczego warto zlecić profesjonalną analizę wody?

Nadal wiele domów korzysta z własnego ujęcia wody. Czasem jest to jedyne rozwiązanie, czasami dodatkowe przy wodzie wodociągowej, a jeszcze innym razem wybierane celowo. Warto pamiętać, że taka woda nie jest badana przez żadne służby. Tylko właściciel odpowiada za jej jakość i bezpieczeństwo. Parametry wody zawsze powinny być zgodne z obowiązującym w Polsce Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Niestety, woda ze studni często ich nie spełnia. Do największych problemów można zaliczyć: przekroczenia żelaza, manganu, siarkowodoru, jonu amonowego, niewłaściwą barwę wody, mętność. To ma swoje przełożenie na stan techniczny instalacji oraz komfort użytkowania wody. Największe niebezpieczeństwo stanowią jednak bakterie. Do skażenia może dojść praktycznie w każdym momencie! Jest to bezpośrednie zagrożenie dla ludzkiego zdrowia.

Aby się ustrzec tych wszystkich nieprzyjemności, najlepiej jest zacząć od zbadania wody. Jeszcze zanim stanie się ona głównym źródłem dla mieszkańców. Analiza wody jest w przypadku własnych ujęć priorytetem. O tym jak wiele problemów są w stanie poczynić zanieczyszczenia obecne w wodzie dowiecie się z bloga eksperta branży uzdatniania wody: https://www.filtry-do-wody.info

Na czym polega profesjonalna analiza wody?

Warto wiedzieć, że kompleksowa analiza woda składa się z analizy fizykochemicznej oraz mikrobiologicznej. Pod analizą fizykochemiczną kryje się szereg badań, w których wykorzystywane są zarówno metody fotometryczne, kolorymetryczne, badanie mętności, barwy, przewodności, odczynu pH. Wszystko, by jak najdokładniej ocenić skład chemiczny oraz stan fizyczny wody. Analiza mikrobiologiczna wymaga umieszczenia próbek wody w szalce Petriego z odpowiednimi odczynnikami. Przygotowane preparaty są przechowywane we właściwych warunkach przez wyznaczony czas. Na tej podstawie oceniana jest obecność bakterii w wodzie

Gdzie zlecić profesjonalną analizę wody?

Istnieje kilka możliwości, gdzie można zlecić wykonanie profesjonalnej analizy wody. To może być prywatna firma, laboratorium, w którym są warunki oraz narzędzia na wykonanie tego rodzaju badań. Druga możliwość to lokalny zakład sanepidu. Ostatnia opcja to specjalistyczna firma z branży uzdatniania wody.

Ogromną zaletą ostatniej z wymienionych możliwości jest to, że wraz z wynikami analizy wody najczęściej otrzymujemy także ich interpretację oraz rekomendację stacji uzdatniania wody, które poradzą sobie z tym problemem. Profesjonalne analizy wody można zlecić w firmie Klarsan z wieloletnim doświadczeniem. Eksperci służą radą i z pewnością pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie problemów z jakością wody. Więcej informacji na stronie: https://www.klarsan.pl

Jak przygotować wodę do badania?

Przygotowanie próbki wody do badania fizykochemicznego nie jest skomplikowane. Wystarczy przygotować czystą, dokładnie opłukaną plastikową butelkę po wodzie. Butelkę należy dwukrotnie napełnić i opróżnić wodą z miejsca poboru próbki. Następnie napełnić butelkę jak największą ilością wody. Podczas zakręcania lekko ścisnąć, by w butelce nie pozostawało powietrze. Pobraną próbkę należy dokładnie opisać – danymi osobowymi, rodzajem ujęcia, podać miejsce poboru próbki i datę. Następnie zapakować próbkę wody w szczelne opakowanie, chroniąc ją przed światłem.

O wiele bardziej precyzyjni musimy być w przypadku przygotowania próbki do badania mikrobiologicznego. Niektóre placówki wysyłają do pobrania próbki swojego pracownika. Jakakolwiek nieprawidłowość może zaważyć na wynikach badania. Jeśli próbkę musimy pobrać samodzielnie, należy zakupić specjalnie przygotowany, wyjałowiony pojemnik, na przykład w lokalnej stacji sanepidu. Miejsce poboru wody należy odpowiednio zdezynfekować. Szczegółowe instrukcje w tej dziedzinie przekazuje firma, której zlecamy badanie wody.

Co po otrzymaniu wyników profesjonalnej analizy wody?

Po określonym przez wybraną firmę czasie (najczęściej kilka dni do tygodnia) otrzymamy wyniki badania wody. Warto je porównać z obowiązującymi w Polsce normami. Wiele laboratoriów wskazuje, które wartości są niezgodne i zostały przekroczone. Wyniki analizy wody zawsze jest warto przekazać do interpretacji specjaliście z branży uzdatniania wody. To najszybsza i najskuteczniejsza droga do doboru właściwych metod uzdatniania wody oraz urządzeń.

Urządzenia powinny zostać dobrane pod względem wydajności, ilości złoża, do warunków panujących w danym gospodarstwie domowym. Wiele parametrów jest wzajemnie zależnych od siebie. Na przykład, aby w domu mogła pracować lampa bakteriobójcza, woda nie może być zbyt twarda i zawierać przekroczeń żelaza. Z kolei na dobór rodzaju odżelaziacza wody będzie miało wpływ między innymi: pH wody, utlenialność, mangan. Aby wybrać optymalne i działające urządzenie, bardzo ważna jest odpowiednia wiedza. Przestrzegamy przed doborem urządzeń do wody ze studni na własną rękę.

 

Uzdatnianie wody pitnej w gospodarstwach domowych
Uzdatnianie wody pitnej w gospodarstwach domowych

Oprócz rodzaju metod uzdatniania wody, kluczem przy dobrej inwestycji jest również jakość urządzeń. Warto wybierać te od znanych, renomowanych producentów. Wykonanie z solidnych komponentów oraz wyposażenie w dodatkowe funkcje i systemy, przekładają się na żywotność i niższe koszty eksploatacyjne. Dobrym przykładem są urządzenia polskiej marki Ecoperla, które można znaleźć w sklepie internetowym: https://www.ultrafiltracja.pl

Zadbaj o jakość wody w swoim domu!

Zatroszczenie się o jakość wody w swoim domu może przynieść moc korzyści. Właściwa jakość wody to nie tylko większy komfort jej użytkowania czy oszczędności, ale przede wszystkim bezpieczeństwo, odpowiednia ochrona domowych instalacji, kotła grzewczego, AGD, pompy tłoczącej wodę. Profesjonalna analiza wody jest najlepszym krokiem, jaki można wykonać, by to wszystko pozyskać.

 

Źródło:
ultrafiltracja.pl

Czytaj także