Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-07-27
Do czego służy wagosuszarka?

wagosuszarka.jpg

Człowiek rozumie, że termometr mierzy temperaturę czy ciśnienie – ciśnieniomierz. Ale czy wiemy, do czego służy urządzenie nazywane wagosuszarką? W poniższym artykule wyjaśnimy i postaramy się odpowiedzieć na pojawiające się w głowie pytania.

 

Ogólnie mówiąc wagosuszarka jest to urządzenie, które mierzy wilgotność materiałów. Dlatego w tym momencie trzeba wyjaśnić, co to jest wilgotność materiałów. Wilgotność materiałów to parametr, który mówi nam, o jakości substancji. Jest to zbiór wszystkich składników występujących w próbce, które wyparowują pod wpływem ogrzewania. Trzeba pamiętać, aby nie mylić wilgotności z zawartością wody w próbce, ponieważ nie tylko woda może odparować od badanej próbki.

Wagosuszarka jak wcześniej zostało napisane, mierzy wilgotność materiałów. Ma za zadanie najpierw zważenie próbki a następnie jej ogrzanie w celu wyparowania składników takich jak woda, tłuszcze, oleje, alkohole. Po tym etapie znowu waży próbkę w celu uzyskania informacji o masie próbki po jej ogrzaniu. Różnica mas przed suszeniem i po suszeniu pozwala na określenie wilgotności próbki. Urządzenie nie umożliwia selekcjonowania ubytku czystej wody od innych odparowanych składników.

Wagosuszarka zbudowana jest z wagi laboratoryjnej, która została połączona z komorą suszącą. Komora ma za zadanie zapewnić stabilną temperaturę suszenia podczas wykonywania pomiaru.

 

Zasada działania wagosuszarki opiera się na określonych krokach:

  1. Próbka jest ważona. Ważenie odbywa się przed suszeniem, w trakcie aż do zakończenia całego procesu. Dlatego nie ma konieczności wyciągania próbki z komory.
  2. Zakończenie pomiaru odbywa się automatycznie w momencie, gdy całkowicie zostanie odparowana wilgoć z próbki bądź, gdy minie czas suszenia.
  3. Urządzenie samodzielnie wylicza wyniki suszenia.
  4. W etapie końcowym dane zostają przekazane do komputera, aby sporządzić dokumentacje z przeprowadzonych pomiarów.

Laboratoria, które decydują się na zakup wagosuszarki powinny zwrócić uwagę na zakres wykonywanych na niej pracy. Dlatego należy określić czy będzie ona wykorzystywana tylko do procesu suszenia, czy również do ważenia materiałów.

Należy uwzględnić, że dokładność tego urządzenia jest na poziomie 1mg, natomiast maksymalne obciążenie nie przekracza 100g. Komora, w której następuje proces suszenia nagrzewa się od 40 do 250˚C.

Wagosuszarka ma na celu w szybki i dokładny sposób określić zawartość wilgoci w badanych próbkach. Poddane badaniom mogą zostać płyny, proszki, pasty oraz ciała stałe.

 

Cena tego urządzenia zależy od wielu czynników m.in. od:

  • Dokładności oraz zakresu wagi;
  • Wielkości komory oraz zakresu temperatur suszenia;
  • Metody suszenia oraz wykorzystywanego źródła ciepła;
  • Występowania dodatkowych funkcji wagosuszarki np. kolory ekran wyświetlacza
  • Marki producenta

Podsumowując wagosuszarki to urządzenia, które idealnie sprawdzą się w wielu branżach. Wykorzystywane między innymi w przemyśle spożywczym, budowlanym, rolniczym czy również w laboratoriach chemicznych, biologicznych. Dzięki umiejętnemu korzystaniu z tych urządzeń możemy uzyskać wiele cennych informacji na temat badanych materiałów.

 

Źródło:
danlab.pl

Czytaj także