Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-07-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-07-22
Zbyt niski lub zbyt wysoki moment obrotowy przy dokręcaniu śruby – czym mogą skutkować?
Zbyt niski lub zbyt wysoki moment obrotowy przy dokręcaniu śruby – czym mogą skutkować?

Dokręcając śruby zwykłymi kluczami płaskimi czy oczkowymi, kierujesz się jedynie własnym wyczuciem. Niestety często to nie wystarcza – np. wtedy, gdy połączenie ma zapewniać określone napięcie wstępne. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest zastosowanie klucza dynamometrycznego z odpowiednim momentem obrotowym. Sprawdź, dlaczego tak tak ważne!

 

Ustawienie klucza dynamometrycznego na za małą siłę nacisku – skutki

Wydawać by się mogło, że zastosowanie za małego momentu obrotowego nie może zaszkodzić śrubie. W rzeczywistości okazuje się jednak, że być może nie zagraża jej to bezpośrednio, jednak pośrednio może doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia. Jak to możliwe? Prawidłowo dokręcona śruba przyjmuje uderzenia paska i przenosi je na bok silnika, gdzie są pochłaniane. Jeśli jednak nie jest dostatecznie dokręcona, całe obciążenie jest przyjmowane właśnie przez śrubę. Efekt? Wyrobienie i poluzowanie śruby, co z kolei może prowadzić do poważniejszych skutków – w najgorszym scenariuszu do uszkodzenia paska lub silnika. A ich naprawa lub wymiana może Cię już naprawdę słono kosztować.

Zastosowanie klucza dynamometrycznego może Cię jednak przed tym uchronić. Więcej informacji na jego temat znajdziesz tutaj: https://www.tme.eu/pl/pages/news/21673/Klucze-dynamometryczne#Jak-dobrac-klucz-dynamometryczny.

kluczdynamometryczny2.jpg

 

Zbyt wysoki moment obrotowy – czym to zagraża?

Zastanawiasz się nad tym, co się stanie, jeśli moment obrotowy przy dokręcaniu nie będzie za niski, lecz za wysoki? Efektem dokręcenia śruby ze zbyt wysokim momentem skręcającym może być uszkodzenie następujących elementów:

- nakrętki;

- gwintu śruby;

- łożysk;

- plastikowych elementów napinaczy i luźnych kół pasowych.

Końcowym rezultatem może być z kolei konieczność wymiany śruby, jako że uzyskanie odpowiedniego obciążenia dociskowego i jej finalne dokręcenie staną się niemożliwe.

kluczdynamometryczny3.jpg

 

Jak używać klucza dynamometrycznego, by tego uniknąć?

Choć klucz dynamometryczny jest wyjątkowo prosty w użyciu, przy korzystaniu z niego warto stosować się do kilku zasad – tak dla komfortu pracy, jak dla przedłużenia jego trwałości. Pamiętaj tu szczególnie o tym, aby:

- nigdy nie używać nawet lekko uszkodzonego klucza – efekt może być trudny do przewidzenia. Zawsze też przenoś go w specjalnym opakowaniu zmniejszającym ryzyko uszkodzenia w czasie transportu;

- korzystać z niego tylko przy dokręcaniu śrub, a nie przy ich odkręcaniu;

- przed rozpoczęciem pracy sprawdzić kierunek obrotu i się go trzymać;

- odciążać klucz dynamometryczny zawsze zaraz po tym jak usłyszysz kliknięcie sygnalizujące maksymalne dokręcenie śruby;

- przy dokręcaniu śruby zawsze trzymać klucz mniej więcej w połowie uchwytu – wtedy leży w dłoni najpewniej i się nie ślizga.

Jeśli jednak będziesz dbać o klucz i używać go zgodnie z zaleceniami, z pewnością Cię nie zawiedzie. A wszystkie naprawy przebiegną o wiele szybciej, sprawniej i z lepszym efektem – w końcu zamiast ufać jedynie swojej intuicji, będziesz mógł polegać na precyzyjnych obliczeniach mechanizmu klucza.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
tme.eu/pl/
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także