
28 i 29 września br. ośrodek badawczy CERN mieszczący się na przedmieściach Genewy (Szwajcaria) udostępni dla zwiedzających swoje instalacje i laboratoria. Podczas tych dwóch dni zostanie pokazanych nie tylko wiele urządzeń, ale również zaprezentowanych wiele eksperymentów. Będzie to też okazja do spotkania z naukowcami pracującymi w CERN.
Zwiedzanie odbywać się będzie w godzinach 9-20. Przewidziano ok. 40 miejsc dostępnych dla zwiedzających, w niektórych z nich prowadzone będą eksperymenty, m. in. w „fabryce antymaterii", laboratoriach kriogenicznych i krystalograficznych. Zwiedzajacy będą mogli zobaczyć gigantyczne magnesy wykorzystywane w eksperymentach. W części podziemnej kompleksu CERN zaplanowano zwiedzanie Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC), który jest najwiekszym na świecie akceleratorem cząstek. Oczywiście podziemne miejsca przeznaczone do zwiedzania będę ściśle określone. Biuro wydające elektroniczne bilety otwarte będzie w drugiej połowie sierpnia. Jedna osoba będzie mogła zarezerwować maksymalnie 4 bilety, które będą ważne na dany dzień i okres zwiedzania. Bilety będą stopniowo pojawiać się na stronach internetowych w ciągu trzech tygodni tak, aby każdy z zaintersowanych mógł je zarezerwować. Co ważne – bilety będą bezpłatne. Na miejscu zwiedzajacy będą mogli zostawić swoje samochody na bezpłatnym parkingu, z którego na miejsce dowożeni będą autobusami.
Organizatorzy spodziewają się ok. 100 tys. zwiedzających. Dni otwarte zaplanowano podczas postoju związanego z modernizacją LHC, dzięki której w 2015 r. będzie mógł on pracować przy wyższych energiach.
Informacje i zapisy na stronie internetowej: opendays2013.web.cern.ch
(pj)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- CERN

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Finansowanie badań jednostek naukowych ze środków unijnych
Kluczowym czynnikiem rozwoju każdej współczesnej gospodarki na świecie są badania naukowe. W krajach rozwiniętych rząd chcąc zapewnić szybki...
-
Do czego służy wagosuszarka?
Człowiek rozumie, że termometr mierzy temperaturę czy ciśnienie – ciśnieniomierz. Ale czy wiemy, do czego służy urządzenie nazywane...
-
-
-