Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2008-04-02
Finansowanie projektów badawczych oraz prac wdrożeniowych ze środków unijnych, cz. 2

W Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka na lata 2007 – 2013 został wprowadzony ciekawy instrument ułatwiający pozyskanie środków unijnych dla dwuetapowych projektów, przewidując możliwość objęcia prac B+R z częścią inwestycyjną w jednym wniosku. Pojawia się zatem możliwość opracowania jednej spójnej koncepcji na cały proces badawczy i wdrożeniowy oraz daje większe bezpieczeństwo zapewnienia środków na projekt. Możliwość ta realizowana jest w połączonym działaniu 1.4 Wsparcie projektów celowych oraz działaniu 4.1 Wsparcie wdrożeń wyników prac B+R.

Pierwsza część artykułu poświęcona została omówieniu podstawowych informacji na temat innowacyjności, typów projektów i wysokości wsparcia. W części drugiej uwaga będzie skupiona na tym, w jaki sposób zdobyć tą dotacje oraz jakie czynniki mogą zwiększyć nasze szanse.

Jak przebiega procedura oceny?

Wnioskodawca w ogłoszonym terminie naborów wniosków przesyła do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wniosek o dofinansowanie, biznes plan, dokumentacje finansową oraz inne niezbędne dokumenty. (W przypadku, gdy wartość kosztów kwalifikowalnych nie przekracza 400 tyś zł, dokumenty mogą być przesłane do wskazanej przez PARP instytucji zewnętrznej.) Dokumentacja aplikacyjna podlega ocenia zgodnie z kryteriami formalnymi oraz merytorycznymi: obligatoryjnymi i fakultatywnymi. Ocena pozytywna wniosku jest przyznawana w przypadku spełniania 100% kryteriów formalnych oraz merytorycznych obligatoryjnych, a także co najmniej 30% kryteriów merytorycznych fakultatywnych. Dofinansowanie otrzymują projekty, które spełnią jak najwięcej kryteriów merytorycznych fakultatywnych.

Po zakwalifikowaniu do wsparcia PARP podpisuje umowę o dofinansowanie prac badawczych (działanie 1.4) oraz umowę warunkową o dofinansowanie wdrożenia (działanie 4.1), która wchodzi w życie po pozytywnym zakończeniu części badawczej i przedstawieniu badań rynkowych, które uzasadniają sens wdrożenia prac B+R. W przypadku uzyskania niezadowalających wyników prac badawczych lub braku zainteresowania rynku produktem istnieje możliwość rezygnacji z części wdrożeniowej bez konieczności zwrotu środków z części badawczej. Dotacja będzie mogła być wypłacana po zakończeniu każdego z etapów.

Proces oceny wniosku od przesłania dokumentacji aplikacyjnej do podpisania umowy z założenia ma trwać ok. 3 miesięcy. Jednak w przypadku dużej ilości złożonych wniosków termin ten może ulec przedłużeniu.

Jakie są te kryteria?

Kryteria formalne

Pierwszą grupą kryteriów, pod katem których oceniany będzie wniosek, są kryteria formalne. Dotyczą one przede wszystkim kompletności dokumentacji aplikacyjnej, spójności, zgodności z wytycznymi oraz zasadami działania. Oceniana będzie także poprawność wyliczeń oraz zakres kosztów kwalifikowalnych. Kryteria te dotyczą rzetelności oraz staranności przy przygotowaniu wniosku wraz z dokumentacją.

Kryteria merytoryczne

Ta grupa kryteriów dotyczy już samej inwestycji. Zapoznanie się z nimi i odniesienie do specyfiki projektu na pewno pomoże w ocenie szans projektu na przyznanie dotacji. Kryteria te wskazują także na jakie elementy należy zwrócić uwagę przygotowując inwestycje i wniosek. Aby poszczególne kryteria zostały uznane za spełnione, opis projektu musi wyraźnie wskazywać na zgodność inwestycji z wytycznymi, co niejednokrotnie powinno być wsparte dodatkowymi dokumentami i opiniami.

Wśród kryteriów merytorycznych znajdują się kryteria obligatoryjne – ich spełnienie jest konieczne do zakwalifikowania do wsparcia. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

100   projekt ma charakter innowacyjny – np. zakłada wprowadzenie nowych lub znacząco udoskonalonych technologii, procesów bądź produktów,
101   istnieje zapotrzebowanie na produkt / technologię / usługę będącą rezultatem projektu,
102   zapewnienie efektywności ekonomicznej projektu: planowane wydatki są zasadne i adekwatne do przedmiotu, zakresu oraz celów projektu,
103   wnioskodawca posiada zdolność techniczną i ekonomiczną do realizacji całości projektu oraz posiada pozytywną ocenę kondycji finansowej (w przypadku finansowania inwestycji z kredytu lub leasingu kryterium to uznaje się za spełnione),
104   projekt jest zgodny z politykami horyzontalnymi UE w zakresie (wpływ neutralny):
    105  ochrony środowiska,
    106  równości szans,
    107  rozwoju społeczeństwa informacyjnego.

Następnie wniosek podlega ocenie pod kątem kryteriów merytorycznych fakultatywnych. Spełnienie wszystkich tych kryteriów nie jest konieczne, jednakże zgodność projektu z tymi kryteriami wpływa na wyższe miejsce wniosku w rankingu oraz zwiększa szanse na pozyskanie dotacji, co jest szczególnie istotne w przypadku ograniczonych środków. Aby uzyskać rekomendacje do wsparcia trzeba spełnić co najmniej 3 kryteria z podanych 8.

– realizacja projektu prowadzi do utworzenia lub rozbudowy trwałej komórki badawczo rozwojowej w strukturze wnioskodawcy,

  1. wnioskodawca jest MSP,
  2. projekt należy do kluczowej grupy tematycznej (info, techno lub bio),
  3. projekt ma pozytywny wpływ na politykę horyzontalną wymienioną w art. 16 Rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006, (równość kobiet i mężczyzn oraz niedyskryminacja),
  4. projekt ma pozytywny wpływ na politykę horyzontalną wymienioną w art. 17 Rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006, (zrównoważony rozwój, ochrona i poprawa jakości środowiska naturalnego),
  5. przedsiębiorca posiada akredytowany certyfikat jakości w przedsiębiorstwie zgodny z wymaganiami normy ISO 9001,
  6. przedsiębiorca posiada akredytowany certyfikat Sytemu Zarządzania BHP zgodny z wymaganiami OHSAS 18001 lub PN-N-18001,
  7. przedsiębiorca posiada akredytowany certyfikat Systemu Zarządzania Środowiskowego zgodny z wymaganiami normy ISO 14001 lub rozporządzeniem EMAS.

Możliwe kryteria merytoryczne dotyczące działania 4.1 wykorzystywane do oceny dokonywanej po zrealizowaniu części badawczej):

  • zakończenie I etapu (części badawczej) potwierdzono złożonym sprawozdaniem z realizacji działania 1.4,
  • wyniki badań rynku potwierdzają zasadność ekonomiczną wdrożenia wyników prac B+R powstałych w wyniku realizacji części badawczej - wskazują na opłacalność wdrożenia i komercjalizacji technologii będącej przedmiotem projektu (potencjał rynkowy projektu).

Przestawione zostały tylko niektóre kryteria, aby pokazać zakres głównych elementów podlegających ocenie. Znajomość wszystkich kryteriów oraz całości terminologii jest szczególnie istotna w przypadku prac badawczych. Ich poznanie wymaga wiele czasu i interdyscyplinarnego podejścia, dlatego może warto skupić się na prowadzeniu biznesu, a sprawy z pozyskaniem środków z Funduszy Strukturalnych UE powierzyć doświadczonym specjalistom.

Może cała procedura i wymagania w ubieganiu się o dotacje są bardzo skomplikowane, ale niewątpliwie jest to doskonały sposób, aby być „krok przed innymi” jednocześnie posiadając dodatkowe środki finansowe.

Czas ruszyć do pracy, gdyż czas naborów wniosków zbliża się nieuchronnie. Występujące opóźnienia w końcu się zakończą.

Najważniejsza uwaga: Nabór ciągły aż do wyczerpania całkowitej alokacji. kto pierwszy ten lepszy.

Czas przyspieszyć prace nam projektami

Zakończone zostały już prace w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego nad rozporządzeniem o udzielaniu pomocy publicznej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Termin majowy rozpoczęcia naborów wniosków staje się całkiem realny. Dlatego też, jeśli firma ma plany inwestycyjne i jest zdecydowana na „walkę” dotacje to należy jak najszybciej zintensyfikować prace. Na podstawie projektów dokumentów można już wiele przygotować. Początki mogą być trudne, ale czym wcześniej zapoznamy się z mechanizmami oceny tym większe nabędziemy doświadczenie, co na pewno zaowocuje. „Rozpoznanie w boju” jest wyjątkowo cennym doświadczeniem. Kolejnym argumentem przygotowania wniosków na pierwsze konkursy jest duża wielkość alokacji w działaniu. Gdy kończą się pieniądze w programach, jest coraz trudniej. (patrz przykład działania 2.2.1 SPO WKP z przełomu 2006/2007). Kto złożył wniosek ten wie w czym rzecz, a aplikowało wielu…

Autor:
Michał Mynarski
Dodał:
A1 Europe Sp. z o.o.

Czytaj także