Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-02-02  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-02-02
Sprężarka śrubowa – zasada działania
Sprężarka śrubowa – zasada działania

W porównaniu do innych typów sprężarek, kompresor śrubowy jest bardziej wydajny, niezawodny i żywotny, więc mimo wyższej ceny jest chętnie kupowany. Powszechnie stosuje się sprężarki śrubowe w przemyśle, laboratoriach i warsztatach usługowych. Na czym dokładnie polega działanie tej maszyny?

 

W jaki sposób pracuje sprężarka śrubowa?

Po uruchomieniu sprężarki, filtr zasysa powietrze, które następnie trafia do regulatora ssania. Powietrze miesza się z oczyszczonym olejem i dociera do głównej komory sprężania – w tej sprężarce są to dwa wirniki śrubowe, które obracają się zmniejszając przestrzeń między sobą, powodując w ten sposób zmianę ciśnienia gazu. Olej zapewnia chłodzenie stopnia śrubowego, smarowanie oraz uszczelnienie komory.

Sprężony gaz jest oczyszczany z oleju przez filtry, po czym przepływa do chłodnicy. Wytrącony olej gromadzony jest w separatorze, potem oczyszczany i doprowadzany do stopnia śrubowego. Za utrzymanie prawidłowych parametrów pracy urządzenia odpowiadają czujniki, termostat oraz sterowane elektrycznie regulatory.

Sprężarka śrubowa, ze względu na swoją konstrukcję, wyróżnia się dużą elastycznością, jest energooszczędna i wydajna, przez co sprawdzi się w niemal każdej branży. Pracuje też ciszej niż kompresory tłokowe. Wybór konkretnego modelu zależy od zapotrzebowania na sprężone powietrze, oczekiwanego ciśnienia oraz trybu pracy.

 

Sprężarka olejowa czy bezolejowa?

Olej służący do chłodzenia i uszczelniania sprężarki jest usuwany ze sprężonego powietrza, ale nie w całości. W wielu branżach jest to akceptowane, ale w medycynie, elektronice czy przemyśle spożywczym nie toleruje się nawet niewielkich ilości oleju w powietrzu. Ten problem rozwiązują wysokiej klasy sprężarki bezolejowe od Aerzen, zbudowane z nieco innych materiałów, dzięki czemu olej nie przedostaje się do sprężonego powietrza. Sprężone w ten sposób powietrze ma jednak niższe ciśnienie, a maszyna nie nadaje się do pracy w trybie ciągłym.

Sprężarka olejowa jest tańsza w eksploatacji, ponieważ smarowanie olejem wydłuża żywotność jej części, więc tam, gdzie nie jest wymagane bezwzględnie czyste powietrze, a kompresor musi pracować bez przerwy, zwykle zaleca się wybór modelu olejowego.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
aerzen.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także