Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-02-21
Gałęzie przemysłu wykorzystujące manometry

manometryzestalinierdzewnejwprzemysle.jpg

W przemyśle manometry pełnią ważną funkcję jaką jest kontrola panującego w układzie ciśnienia, dzięki czemu instalacja pracuje w sposób bezpieczny i zgodny z założeniami. W zależności od charakteru branży wykorzystuje się wiele odmian tych przyrządów pracujących ze zróżnicowanymi mediami.

Najszersze zastosowanie znajdują manometry ze stali nierdzewnej, które dzięki swojemu bazowemu materiałowi posiadają wyższą odporność na temperaturę, do wartości nawet 200°C, a także zapewniają sterylność i nie są wrażliwe na media agresywne. Do głównych gałęzi przemysłu, gdzie zastosowanie manometrów nierdzewnych cieszy się popularnością zalicza się branże chemiczną, petrochemiczną, farmaceutyczną, morską i spożywczą. Dzięki wypełnieniu gliceryną manometry wykorzystywane są m.in. niedaleko pomp lub w przemyśle motoryzacyjnym. Gliceryna niweluje wpływ drgań na odczyty. Do zastosowania w motoryzacji dedykowane są specjalne manometry z legalizacją do pompowania kół w pojazdach mechanicznych. Służą one w systemach pompowniczych na stacjach benzynowych, wulkanizacjach czy w warsztatach samochodowych. Za sprawą tych manometrów możliwa jest kontrola ciśnienia panującego w oponach podczas napełniania.

Glicerynowy manometr do pomiaru ciśnienia oleju
Glicerynowy manometr do pomiaru ciśnienia oleju

Manometr membranowy jest rodzajem przyrządu przystosowanym dla warunków zwiększonego przeciążenia w miejscu pomiaru. Przykładem jego aplikacji jest branża górnicza. Specjalny rodzaj manometrów, czyli manometry z separatorem membranowym pełnią funkcje ochronną przed czynnikiem wypełniającym instalację. Separator stosuje się w podobnych dziedzinach co manometry nierdzewne, przy czym manometr z separatorem może pracować przy mediach zanieczyszczonych, lepkich bądź ściernych np. w przemyśle lakierniczym, spożywczym czy przetwórczym.

Do warunków charakterystycznych dla ciężkiego przemysłu produkowane są manometry przemysłowe typu heavy duty. Natomiast w technice spawalniczej należy bezwzględnie stosować dedykowane manometry do tlenu i acetylenu, które są dopuszczone do tego rodzaju działań.

 

Przemysł wymaga do pracy wielu zróżnicowanych maszyn przepływowych, które potrzebują odpowiedniego sterowania. W takich przypadkach, a także do określania warunków granicznych oraz przy budowie maszyn i urządzeń korzysta się z manometrów kontaktowych. Dzięki wbudowanemu urządzeniu stykowo-dźwigniowemu ma on możliwość otwierania oraz zamykania obwodów elektrycznych po osiągnięciu określonej wcześniej wartości ciśnienia. Z kolei dla uzyskania poprawnego działania maszyn należy nieustannie monitorować panujące w nich ciśnienia. W przypadku np. pomiaru stanu filtrów wykorzystuje się manometry różnicy ciśnień (różnicowe) mierzące różnice w wartości ciśnienia.

zastosowaniemanometrukontaktowegowprzemysle.jpg

Podczas pracy w środowisku, gdzie płyn nie będzie ulegał krystalizacji, a temperatura nie przekroczy temperatury ok. 60°C warto zwrócić się w stronę manometru standardowego o różnych średnicach tarczy i typach przyłączy, które można dopasować do pożądanej aplikacji.

Precyzyjny miernik ciśnienia
Precyzyjny miernik ciśnienia

W laboratoriach lub przy pomiarach szczelności i wzorcowaniu wymagana jest wysoka precyzja wykonywanych pomiarów. Ze względu na dużą dokładność uzyskiwanych wyników stosuje się manometry kontrolne.

Kolejną gałęzią przemysłu, która posiada odpowiedni dla charakteru swojej pracy manometr jest przemysł ciepłowniczy. W instalacjach grzewczych wykorzystuje się manometr grzewczy CO, tak zwany ciepłowniczy. Jego cechą charakterystyczną jest pomiar pomiar ciśnienia medium, którego o temperatura sięga do +200°C. Jako element układów grzewczych stosuje się także termomanometry, które jednocześnie mierzą temperaturę i ciśnienie (wartości do ok. 16 bar).

 

Manometry puszkowe zainstalowane na rurociagu

 

Wakuometr w instalacji nierdzewnej
Wakuometr w instalacji nierdzewnej

W pomiarach niewielkich ciśnień np. w medycynie instalacjach gazowych stosuje się manometry puszkowe. W technice próżniowej, gdzie potrzebny jest pomiar wartości podciśnienia stosuje się wakuometr, a w sytuacjach, gdy oprócz podciśnienia należy zmierzyć nadciśnienie wykorzystuje się manowakuometr. Urządzenia te znajdują zastosowanie zarówno w ciężkich jak i standardowych warunkach pracy takich jak przemysł gazowy, czy w energetyce. Mini manometr jest narzędziem, które sprawdzi się w niewielkiej instalacji pneumatycznej. Dużym udogodnieniem skutkującym zwiększeniem wygody odczytu jest użycie manometru cyfrowego, bowiem manometr elektroniczny znajduje coraz szersze zastosowanie wśród użytkowników nie tylko branż przemysłowych.

Odpowiedni dobór manometru do danej aplikacji nie jest łatwy ze względu na duże zróżnicowanie tych przyrządów. Najprostszym sposobem na dopasowanie narzędzia pomiaru ciśnienia do instalacji jest zwrócenie się do specjalisty. Po więcej informacji na temat mierników ciśnienia zapraszamy na https://www.pneumat.com.pl

 

Źródło:
pneumat.com.pl

Czytaj także