Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-12-09
Jak wybrać odpowiedni serwis kompresorów oraz ile kosztuje naprawa?

architecture-2267789_1920.jpg

Specyfika serwisu rodzaju urządzeń, jakim są kompresory, determinowana jest rodzajem ich zastosowań. Wysokiej jakości usługę w tym przypadku rozpoznaje się nie tylko poprzez precyzję jej wykonania, ale także szybkość. W niniejszym artykule opowiemy jak wybrać odpowiedni serwis kompresorów oraz na jaki koszt w tym zakresie warto się nastawić. Zapraszamy do lektury.

 

Serwis kompresorów

Serwis kompresorów jest takim rodzajem usługi, którą cechuje działanie natychmiastowe. Sprężarka lub kompresor są zazwyczaj częścią skomplikowanych układów produkcyjnych, w których brak jednego z komponentów może zadecydować o zatrzymaniu całego procesu produkcji. Dłuższy przestój w tym zakresie mógłby wygenerować niebywałe koszty, na które właściciele przedsiębiorstw nie mogą sobie pozwolić. Wysokiej klasy serwisanci doskonale sobie zdają z tego sprawę.

 

Naprawa kompresorów - dlaczego jest tak ważna?

Poszczególne kompresory towarzyszą nam w wielu dziedzinach życia. Z sukcesem zastąpiły między innymi głośne sprężarki tłokowe w transporcie kolejowym, a także stanowią nieodłączny element wielu układów pneumatycznych, bez których prawdopodobnie postęp cywilizacyjny na obecnym poziomie nie byłby możliwy. Kompresory, są takim rodzajem urządzeń, które wystawione są na wyjątkową wytężoną pracę i eksploatację. Mimo że możemy je uznać za długowieczny rodzaj produktu, ich serwis okazuje się często nieunikniony.

 

Kompresory w serwisie - co je charakteryzuje?

Kompresory, a szczególnie te należące do grupy sprężarek są nieco specyficznym rodzajem serwisowanego produktu. Ich obecność w swoim miejscu zastosowania jest niekiedy tak niezbędna i kluczowa dla procesów produkcyjnych, że ich brak staje się właściwie niedopuszczalny. Dlatego występuje potrzeba tak wielu punktów serwisowych, często zachodzi konieczność wynajęcia modelu zastępczego sprężarki czy innego kompresora. Opcja ta staje się powoli swojego rodzaju standardem, który napawa klientów spokojem. Zastosowania te zapewniają ponadto elastyczne funkcjonowanie branż związanych z pracą kompresorów i sprężonym powietrzem.

 

Ile trwa serwis kompresorów?

W związku z koniecznością szybkiego działania serwis kompresorów trwa zazwyczaj około 24 godzin. Dokładny czas jest natomiast uzależniony od danego usługodawcy i aktualnej liczby jego klientów. Jest to wyjątkowo krótki czas trwania dość skomplikowanego procesu, który złożony jest najczęściej z kilku etapów. Warto wiedzieć natomiast, że firmy zajmujące się serwisowaniem kompresorów w swojej ofercie zawierają często dwa typy tej usługi:

  • serwis podstawowy,
  • serwis złożony.

Wybór poszczególnej z nich również może wpłynąć na ostateczny czas i koszt serwisowania danego kompresora.

 

Jak wygląda serwis kompresorów?

1. Przegląd pracy kompresora - wykrywanie nieprawidłowości w tym zakresie nie zawsze jest jednoznaczne. W tym etapie podstawową czynnością jest monitorowanie parametrów pracy kompresora. Stanowi to punkt wyjściowy dla dalszych działań. Jeśli urządzenie nie chce się włączyć, zazwyczaj konieczna jest szczegółowa analiza problemu, wymiana uszkodzonych podzespołów lub wsparcie elektryka, automatyka.

2. Diagnostyka problemu - wstępna diagnoza problemu dotyczącego pracy kompresora często okazują się błędna, co jest nierzadkim zjawiskiem na tym etapie. Do właściwych wniosków można dotrzeć, posiadając pełen zasób wiedzy i praktykę, jaką posiadają nasi technicy serwisu. Niezbędnym elementem skutecznej i szybkiej naprawy jest posiadanie podstawowych części eksploatacyjnych, a w takie części są wyposażeni nasi pracownicy serwisu.

3. Naprawa/regeneracja poszczególnych komponentów kompresora - do części, które mogą wystąpić jako wadliwe, należą między innymi zawory, stycznik silnikowy, uszczelki, filtry lub łożyska. Czasami konieczna jest wymiana jednego z komponentu, podczas którego następuje rozebranie obudowy i demontaż części.

 

Do popularnych usterek kompresorów należą

  • Wadliwość układu zarządzania pracą kompresora
  • Niepoprawność funkcjonowania sterowników
  • Złe działanie wkładów filtracyjnych
  • Nieszczelność uszczelek
  • Wadliwość separatorów puszkowych i koszowych

Przyczyn nieprawidłowości pracy kompresorów może być wiele. Czasem powoduje je jednak niewłaściwa obsługa, której szczególnie należy się wystrzegać. Niedopuszczalne jest bowiem ponowne włączanie kompresora bez uprzedniego zdiagnozowania przyczyny wyłączenia. Błędy pracy sprężarki są także niekiedy związane z napięciem ciśniowym lub źle przygotowaną infrastrukturą.

 

Kiedy niezbędny jest serwis danego kompresora?

Podstawowym czynnikiem konieczności wezwania techników serwisu jest awaryjne zatrzymanie pracy urządzenia. Nie ulega wątpliwości, że jest to sytuacja dość kryzysowa i stresująca dla jego właściciela. Takie przypadki występują na szczęście relatywnie rzadko w porównaniu do czasowo właściwego rozpoznania obniżenia efektywności pracy kompresora lub układu, którego jest częścią. Dlatego tak ważna jest baczna i pogłębiona obserwacja pracy urządzeń. Pomocne może okazać się także spisywanie poszczególnych pomiarów kompresora.

 

Jak wybrać odpowiedni serwis kompresorów?

Nie ulega wątpliwości, że serwis kompresorów warto przeprowadzać w punkcie zakupu urządzenia z oczywistych względów. Żaden inny punkt serwisowy nie będzie znał tak dobrze właściwości danego urządzenia jak jego macierzysty, który posiada bogaty magazyn części zamiennych i rozbudowaną strukturę oddziałów serwisowych w całej Polsce. W podjęciu właściwej decyzji może także pomóc zapoznanie się z opinią dotychczasowych klientów usługodawcy lub zasięgnięcie porady kolegów po fachu. Jeśli w Twoim przedsiębiorstwie kompresory użytkowane są intensywnie i w relatywnie dużej skali, warto przy samym zakupie sporządzić umowę o serwisowaniu danego urządzenia na czas określony. Pomoże to uzyskać znacznie szybszą pomoc w przyszłości i uniknąć zwiększonych kosztów z tego tytułu.

 

Serwis kompresorów - ile kosztuje?

Serwis kompresorów jest niekiedy bardzo kosztowną usługą, szczególnie kiedy dotyczy to specjalistycznych jednostek, działających w środowisku przemysłowym. Przyjmuje się, że kompleksowa regeneracja całej jednostki wynosi zazwyczaj około 50% całkowitej wartości urządzenia w dniu jego zakupu. Taka sytuacja zdarza się jednak rzadko. Zazwyczaj wystarczy regeneracja jednego z komponentów urządzenia, której cena jest zależna od modelu kompresora. Warto podpisać Umowę Serwisową, w której zawarte są szczegóły obsługi serwisowej i koszty z tym związane, pomniejszone o udzielony rabat.

FAQ:

1. Ile trwa proces detekcji wycieków?

Detekcja wycieków jest jednym z parametrów, które mogą być punktem wyjściowym dla diagnostyki związanej z niepoprawnym działaniem kompresora i zwiększonymi kosztami energii. Warto natomiast wiedzieć, że nieznaczne wycieki są cechą nieodłączną każdego kompresora i nie zawsze powinny być powodem do niepokojów. Długość detekcji wycieków zależy od stopnia złożoności urządzenia, wielkości całego układu, a także sposób zabudowy zakładu. Zazwyczaj trwają one 1 dzień. Powinny być wykonywane regularnie, by interpretacja badań i koszty mogły być poprawne.

2. Jak postępować, by uniknąć częstego serwisowania kompresorów?

Kluczowe są częste pomiary parametrów pracy kompresorów, a także postępowanie zgodnie z instrukcjami dotyczącymi ich eksploatacji i konserwacji, taka instrukcja jest dostarczona w komplecie z nowym kompresorem.

3. Co to jest zestaw serwisowy?

Zawartość zestawu serwisowego składa się z akcesoriów niezbędnych do właściwego konserwowania kompresora, a także do niektórych działań naprawczych. Do grupy tych części należą zazwyczaj dodatkowe filtry, oleje i uszczelki.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Pneumatik - jedną z wiodących firm w zakresie techniki sprężonego powietrza w Polsce.

 

Źródło:
pneumatik.pl

Czytaj także