Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-02-05 | Ostatnia aktualizacja: 2008-02-05
Odkrywanie tajemnic oliwek z pomocą LC-MS i NMR

Odkrywanie tajemnic oliwek z pomocą LC-MS i NMR
Oliwki po ich zerwaniu z drzew oliwnych muszą być poddane odpowiedniej obróbce. Przede wszystkim trzeba się pozbyć związku o nazwie oleuropeina, który nadaje oliwkom bardzo gorzki smak. W tym celu oliwki moczy się przez 1 dobę w ługu sodowym. Potem zalewa się je solanką (z dodatkiem przypraw), co powoduje ich fermentację mlekową przy udziale drożdży oraz szczepów bakterii fermentacji mlekowej. Następnie oliwki pasteryzuje się.
W niektórych przypadkach zdarza się, że pomimo wykonania wszystkich tych etapów fermentacja oliwek nie zachodzi. Jedną z przyczyn tego może być niewystarczające „zneutralizowanie” oleuropeiny w ługu sodowym. Niestety zdarza się również, że zachowanie odpowiedniej temperatury, stężenia i innych parametrów podczas pierwszego etapu nie daje odpowiednich rezultatów. Świadczy to o obecności substancji bakteriobójczych oraz naturalnych fungicydów, które nie pozwalają na proces fermentacji.
W celu ich wykrycia i zanalizowania zespół naukowców z Instytutu Przemysłu Tłuszczowego w Sewilli, pod kierownictwem Antionio de Castro zastosował kombinację technik LC-MS oraz NMR. Użyto dwóch technik identyfikacji związków ze względu na poszukiwanie zarówno znanych substancji jak i nieodkrytych dotychczas. Inne grupy naukowców odkryły wcześniej szereg związków bakteriobójczych w oliwkach takich jak np. hydroksytytozol. Do analiz wzięto solankę pochodzącą z procesu fermentacji, ponieważ zawiera ona większość substancji obecnych w samych oliwkach, dzięki czemu ominięto problem podania miąższu oliwek bezpośrednio na kolumnę LC.
Okazało się, zgodnie ze wstępnymi przewidywaniami, że odkryto całą gamę związków fenolowych i oleozydów dla obu (Manzanilla i Gordal) poddanych analizie rodzajów oliwek, przy czym w przypadku oliwek Manzanilla zawartość poszczególnych substancji była większa. Łączy się to z wcześniej odkrytą zależnością, że bakterie kwasu mlekowego miały lepsze warunki do rozwoju w przypadku oliwek Gordal. Dzięki hiszpańskim naukowcom po raz pierwszy wykryto w oliwkach dialdehydową formę kwasu dekarboksymetyloelenolowego (EDA).
Największym jednak zaskoczeniem było to, że oleuropeina i hydroksytyrozol (HyEDA) nie są związkami o najsilniejszych właściwościach bakteriobójczych występujących w oliwkach ale również ester 11-metylooleozyd. Ponadto na bazie analizy NMR zespół de Castro odkrył, że ostatni z wymienionych związków istnieje jako dwa enancjomery, z których tylko jeden ma właściwości bakteriobójcze.
Hiszpańscy naukowcy powiedzieli dla portalu „separationsNOW”, że ich odkrycia to dopiero początek badań. W najbliższym czasie zamierzają oni zanalizować zawartość związków bakteriobójczych w innych rodzajach oliwek oraz poznać mechanizm ich aktywności.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- separationsNOW

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ekologiczna metoda oczyszczania ekstraktów z konopi
Cannabis sativa zawiera ponad 500 potencjalnie aktywnych związków. Szczególnie interesujące są związki terpenoidowe i kannabinoidowe, do...
-
Wagi elektroniczne przemysłowe — przegląd dostępnych rozwiązań na rynku
No dobra — nie oszukujmy się. Gdy ktoś po raz pierwszy siada do tematu wag przemysłowych, w głowie ma zazwyczaj jedno wielkie... „?!?". Bo skąd u...
-
-
-
-
-