empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-08-04
Jak wygląda praca w laboratorium i jakie kwalifikacje trzeba mieć, aby się jej podjąć?

Potrzebne do pracy w laboratorium kwalifikacje sprawiają, że nie każdy może ją podjąć. Jakie są cechy oraz umiejętności potrzebne diagnoście? Na jakie zarobki można liczyć w tym zawodzie? Prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zawód: diagnosta laboratoryjny

Jeżeli szukasz ciekawego zajęcia z obszaru nauk przyrodniczych, praca diagnosty może okazać się odpowiednim wyborem. Praca w laboratorium wymaga co prawda pewnych kwalifikacji, ale uznawana jest za interesującą.

W zakres obowiązków diagnosty laboratoryjnego wchodzą przede wszystkim:

  • przeprowadzanie badań materiału biologicznego, który został pobrany od pacjentów,
  • analizowanie oraz interpretowanie wyników tych badań.

Praca diagnosty wymaga dużej samodzielności, a także sporej wiedzy. Niezbędne jest również posiadanie prawa wykonywania zawodu. Zawód diagnosty laboratoryjnego regulowany jest przez Ustawę o diagnostyce laboratoryjnej z dn. 27 lipca 2001 r. Zapisano w niej, jakie wymogi trzeba spełniać, by móc wykonywać tę profesję.

Praca w laboratorium - kwalifikacje

Według obowiązujących przepisów kwalifikacje do pracy w laboratorium posiada osoba, która jest absolwentem studiów wyższych:

  • magistrem biologii lub farmacji,
  • magistrem analityki medycznej,
  • magistrem lub magistrem inżynierem biotechnologii, lub chemii,
  • weterynarii - z tytułem zawodowym lekarza weterynarii.

Niezbędne jest również ukończenie odpowiednich studiów podyplomowych, posiadanie specjalizacji I lub II stopnia albo tytułu specjalisty z dziedzin: mikrobiologii, toksykologii, diagnostyki laboratoryjnej lub analityki klinicznej. Wymagania spełnia również kandydat, który ukończył studia lekarskie i posiada tytuł zawodowy lekarza oraz ukończył studia podyplomowe.

Konieczne jest także uzyskanie wpisu na listę diagnostów laboratoryjnych.

Jakie są zarobki w pracy w laboratorium?

Serwis Wynagrodzenia.pl zgromadził dane na temat pracy w laboratorium. Zarobki, na które mogą liczyć diagności laboratoryjni, to zazwyczaj od 3430 do 4630 zł brutto. Mediana pensji na tym stanowisku wynosi 3990 zł brutto, czyli 2901 zł netto.

25% najmniej zarabiających diagnostów otrzymuje wypłaty niższe niż 3430 zł, a 25% najlepiej zarabiających dostaje pensje wynoszące ponad 4630 zł brutto miesięcznie.

84% respondentów stanowiły kobiety, zaś pozostałe 16% - mężczyźni. Zarobki pracowników na tym stanowisku zależne są od ich wykształcenia, lokalizacji, doświadczenia zawodowego oraz wielkości firmy, w której pracują.

Wśród dodatkowych benefitów, które oferują pracodawcy, wymienia się m.in. prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie oraz karnety na siłownie dla zatrudnionych.

Czy taka praca jest ciężka?

Czy diagnosta laboratoryjny to trudna praca? Z pewnością nie jest to zawód dla każdego - podstawą jest bowiem, by lubić to, co się robi. Zanim zacznie się myśleć o tej pracy, należy skończyć odpowiednie studia. Warto pamiętać, że istnieje wiele rodzajów laboratoriów - diagnosta może prowadzić badania dla ludzi albo zwierząt, a także analizować próbki np. wody czy gleby.
Praca w laboratorium może okazać się dla niektórych zbyt trudna - należy bowiem pamiętać, że wymaga ona ogromnego skupienia oraz dokładności, a z racji faktu, że diagnosta to stanowisko samodzielne, zazwyczaj podczas wykonywania swoich obowiązków ma on niewielki kontakt z innymi ludźmi.

Jest to praca o niskiej aktywności; diagnosta w swoim zawodzie ma styczność z probówkami, drobnymi elementami oraz odczynnikami.

Praca diagnosty z pewnością nie jest zawodem dla każdego, jednak jest to zajęcie, które potrafi dawać wiele satysfakcji. Decydując się na zrobienie kariery w laboratorium, należy wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw, swoje zainteresowania i predyspozycje. To profesja, w której najlepiej odnajdą się tzw. umysły ścisłe.

Autor:
GoWork
Źródło:
Linkhouse

Czytaj także