empty
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2025-02-18
Czysta waga w 8 krokach

i 5 wskazówek, jak unikać zabrudzeń

Czysta waga to pierwszy krok ku bezpiecznemu i dokładnemu ważeniu, a zarazem najważniejsze działanie przyczyniające się do wydłużenia okresu eksploatacji urządzenia. Ponadto czyszczenie zwiększa bezpieczeństwo użytkowników i obniża ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego.

Każda osoba, która ma na co dzień styczność ze środowiskiem laboratoryjnym, ma świadomość tego, jak istotne jest dbanie o czystość, oraz jak brak dbałości o nią, może wpłynąć na bezpieczeństwo pracowników oraz wzrost ryzyka zanieczyszczenia krzyżowego.

Co daje odpowiednie czyszczenie wagi?
zmniejszone ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego,
zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników,
zwiększenie niezawodności działania,
obniżenie stopnia awaryjności sprzętu.

Jakie środki czyszczące wybrać?
W zależności od miejsca pracy i typu laboratorium, należy wybrać środki, które będą wychodzić naprzeciw możliwym zagrożeniom. W laboratorium analitycznym, najlepszy będzie izopropanol o stężeniu 70%, a w biochemicznym skuteczny okaże się etanol o takim samym stężeniu.

Kiedy czyścić wagę?
W zależności od branży, częstotliwość czyszczenia wagi może się różnić, jednakże zawsze należy je czyścić po ważeniu potencjalnie toksycznych odczynników. Zazwyczaj zalecane jest stosowanie się do procedury SOP, ale również warto czyścić wagę po każdym użyciu lub zmianie ważonej substancji.

 

Jaka jest procedura czyszczenia wagi? 

xtech- w artykule.png

  1. Przygotuj się: zapewnij sobie ochronę i przygotuj instrukcję.
  2. Wyłącz wyświetlacz wagi.
  3. Posprzątaj obszar wokół wagi.
  4. Usuń wszystkie demontowalne części
    1. Odblokuj i ostrożnie wymontuj szybki osłony przeciwwiatrowej.
    2. Wymontuj wewnętrzną osłonę przeciwwiatrową.
    3. Wymontuj szalkę, pokrywę szalki, wspornik szalki, pierścień przeciwwiatrowy i tackę ociekową)
  5. Wyczyść samą wagę. - Używając niestrzępiącej się ściereczki zwilżonej łagodnym środkiem czyszczącym, wyczyść i usuń materiał rozlany lub rozsypany na powierzchni wagi. UWAGA! Najpierw należy usuwać proszek i pył, a następnie substancje lepkie.
    1. Do usunięcia proszku lub pyłu użyj papierowej chusteczki. Nigdy nie dmuchaj, gdyż mogłoby to spowodować przeniesienie zanieczyszczeń do wnętrza wagi lub do otoczenia w laboratorium.
    2. Do usuwania substancji lepkich należy używać wilgotnej niestrzępiącej się ściereczki i łagodnego rozpuszczalnika (izopropanolu lub etanolu o stężeniu 70%). Nie używaj materiałów ściernych.
    3. Wycieraj w kierunku od otworu pośrodku wagi. Nie wolno dopuścić do przedostania się żadnych substancji do części wewnętrznych wagi. Nie należy rozpylać ani wylewać cieczy na wagę. Mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia czujnika wagowego lub innych ważnych elementów.
  6. Wyczyść części demontowalne.
  7. Zmontuj wagę.
  8. Sprawdź gotowość wagi.
    1. Wypoziomuj wagę. Wykonaj wzorcowanie przy użyciu zewnętrznych wzorców masy lub przeprowadź adiustację wewnętrzną, np. FACT
    2. Umieść wzorzec masy na szalce i wykonaj rutynowe testy
    3. Sprawdź działanie akcesoriów

 

Unikalne zabrudzenia wagi
METTLER TOLEDO wychodzi naprzeciw problemom związanym z czyszczeniem wagi. Wagi z serii XPR są wyposażone w specjalne platformy do ważenia (SmartGrid i SmartPan), które zapewniają ściekanie rozlanych substancji na tackę, bez zakłócenia procesu ważenia. Po zakończeniu ważenia, tackę można zdemontować i umieścić w zmywarce w celu dokładnego wyczyszczenia.

 

xtech (1).png

 Aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy do pobrania broszury informacyjnej:

Czysta waga w 8 krokach!

 

 

Autor:
METTLER TOLEDO
Dodał:
Mettler-Toledo Sp. z o. o.

Czytaj także