Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-02-08
Czyszczenie wagi – poradnik: 8 prostych kroków

Dokument referencyjny na temat sposobu czyszczenia wag laboratoryjnych i utrzymywania ich w czystośc

Czystość w laboratorium ma poważny wpływ zarówno na bezpieczeństwo operatorów, jak i ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego. To samo dotyczy wag laboratoryjnych.

Czysta waga analityczna lub waga precyzyjna to pierwszy krok ku bezpiecznemu i dokładnemu ważeniu. Czyszczenie zwiększa bezpieczeństwo użytkowników i obniża ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego. Zarazem jest to najważniejsze działanie przyczyniające się do wydłużenia okresu eksploatacji urządzenia.

Ściągnij poradnik referencyjny, aby poznać odpowiedzi na następujące często zadawane pytania:

  • Kiedy należy czyścić wagę?
  • Jakie materiały i środki czyszczące będą mi potrzebne?
  • Jak wyczyścić poszczególne części wagi?
  • Czy mogę przesunąć wagę, aby wyczyścić miejsce wokół?
  • Co należy zrobić po zakończeniu czyszczenia?

 

Najlepiej, gdy harmonogram czyszczenia wagi określają standardowe procedury operacyjne (SOP) danego laboratorium. Niemniej jednak po ważeniu – zwłaszcza w przypadku ważenia potencjalnie toksycznych substancji – należy wagę dokładnie wyczyścić, aby nie narażać kolejnego operatora na zagrożenie.

Obejrzyj nasz film i dowiedz się, jak łatwo i szybko można wyjąć szalkę i tackę ociekową z wagi precyzyjnej XPR i umyć je w laboratoryjnej zmywarce. Zaokrąglone krawędzie i płaskie powierzchnie umożliwiają szybkie, niemal bezwysiłkowe czyszczenie!

Lepiej zapobiegać niż usuwać skutki: przede wszystkim chroń wagę przed zabrudzeniem. Zapoznaj się z poradnikiem referencyjnym i zyskaj 5 dodatkowych wskazówek:

  • jak unikać zabrudzenia wagi;
  • jak przemyślane rozwiązania całkowicie eliminują wpływ rozsypania lub rozlania substancji.

Utrzymywanie wag analitycznych i precyzyjnych w czystości stanowi zasadniczy warunek ich dłuższej żywotności, dokładności podawanych przez nie wyników oraz – jeżeli służą do ważenia substancji toksycznych – bezpieczeństwa użytkowników i niższego ryzyka wystąpienia zanieczyszczenia krzyżowego.

Dzięki wiedzy o czyszczeniu i znajomości właściwych metod proces czyszczenia może być szybki i łatwy. Wisienką na torcie jest fakt, że do ważenia laboratoryjnego można używać wagi, którą specjalnie skonstruowano pod kątem łatwego czyszczenia.

W związku z tym: oglądając nową wagę, dokładnie przyjrzyj się otworom i krawędziom w konstrukcji. Zwróć uwagę, czy osłonę przeciwwiatrową można zdemontować bez narzędzi. Jeszcze lepiej, gdy sprawdzisz, czy da się ją zdjąć kilkoma ruchami i umieścić w zmywarce. Jeśli tak, czyszczenie będzie łatwiejsze, gdy coś się rozleje lub rozsypie.

Odwiedź stronę METTLER TOLEDO i pobierz poradnik.

Czytaj także