Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-07-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-07-27
Uruchomiono pierwszy w Polsce bank DNA
Uruchomiono pierwszy w Polsce bank DNA
Uruchomiono pierwszy w Polsce bank DNA
Uruchomiono pierwszy w Polsce bank DNA, w którym materiał genetyczny będzie przechowywany 40 lat. W USA podobne banki gwarantują przechowanie materiału genetycznego we właściwych warunkach o połowę krócej – informuje „Rzeczpospolita”

Bank, w którym próbki DNA będą przechowywane przez 40 lat, uruchomiono w ramach prywatnego przedsięwzięcia we Wrocławiu pod koniec czerwca br. Koszt uruchomienia banku to 1 mln zł. Bank DNA współpracuje z wrocławską Akademią Medyczną gdzie pobiera się krew i separuje z niej DNA. Materiał genetyczny ze względów bezpieczeństwa jest przechowywany w dwóch niezależnych miejscach, a dokumentacja pozwalająca powiązać próbkę z konkretną osobą jeszcze w kolejnym. Pojemność banku jest praktycznie nieograniczona. Gdy zajdzie konieczność istnieje możliwość przystosowania kolejnych pomieszczeń do przechowywania DNA.

Zdaniem genetyków korzystne jest zdeponowanie DNA rodziców, natomiast deponowanie własnego DNA nawet co kilka lat, aby uchwycić zmiany jakie zachodzą wraz z wiekiem. Bank może być cennym zbiorem danych do przewidywania zagrożeń chorobowych czy wad genetycznych dzieci na podstawie DNA rodziców - przy założeniu, że będzie uzupełniony o sekwencjonowanie. Największą firmą, która się tym zajmuje w Polsce, jest Genomed z Warszawy. Firma ta sekwencjonuje, analizuje i syntetyzuje DNA dla ponad 200 ośrodków naukowych, firm biotechnologicznych i instytucji medycznych.

Technologia stosowana przez Genomed pozwala na odczytanie i analizę dowolnego ze znanych 6500 genów związanych z chorobami genetycznymi. Dziś firma oferuje odczytanie sekwencji ponad 100 genów odpowiedzialnych za choroby i opracowuje metodykę analizy mutacji w następnych. Ponadto na zlecenie Instytutu Matki i Dziecka w ramach programu badań przesiewowych noworodków wykonuje sekwencjonowanie DNA i analizę diagnostyczną genu związanego z mukowiscydozą.

Przechowanie jednej próbki DNA we wrocławskim banku kosztuje 550 zł. Kosztowne są badania materiału genetycznego. Obecnie sekwencjonowanie genomu kosztuje na świecie ok. 20 tys. dolarów, natomiast jest tendencja do obniżenia tej kwoty do ok. 1000 dolarów. W przyszłości dzięki zgromadzonym wynikom badań sekwencjonowania genomu będą podejmowane próby leczenia chorób genetycznych.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Rzeczpospolita
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także