empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2024-09-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2024-09-10
Technologia dezynfekcji i filtracji wody w przemyśle - przegląd z ekspertami
Technologia dezynfekcji i filtracji wody w przemyśle - przegląd z ekspertami

Zapotrzebowanie na wodę w przemyśle jest bardzo duże i stale rośnie, co wynika z faktu wykorzystywania wody podczas znakomitej większości procesów technologicznych. Ponieważ jednak woda jest jednym z najcenniejszych zasobów naturalnych naszej planety, niezbędna jest skuteczna ochrona. O metody uzdatniania wody przemysłowej zapytaliśmy ekspertów z polskiej firmy OMC Envag, wiodącego dostawcy nowoczesnych systemów i urządzeń kontrolno-pomiarowych oraz technologicznych dla wielu branż i sektorów przemysłu. Poniżej przedstawiamy uzyskane informacje.

 

Filtracja wody

Filtracja wody wykorzystywanej na potrzeby przemysłu jest podstawowym procesem uzdatniania wody na potrzeby przemysłowe. W powszechnym użyciu są następujące metody filtracji wody przemysłowej:

  • filtracja mechaniczna - to pierwszy etap przygotowania wody do dalszego uzdatniania poprzez eliminację zawiesin, drobin sedymentacyjnych i ewentualnych większych ciał stałych przy użyciu odpowiednich materiałów filtracyjnych;
  • filtracja na węglu aktywnym - drugi etap filtracji wody przemysłowej, podczas którego z wody wychwytywane są m.in. wolny chlor, pestycydy, różnego rodzaju substancje organiczne, metale ciężkie oraz wiele substancji nieorganicznych i nierozpuszczalnych w wodzie.

Skuteczną redukcję zawartości zawiesin w filtrowanej wodzie przemysłowej zapewniają innowacyjne, automatyczne systemy filtracji mechanicznej opracowane przez szwedzką firmę Bernoulli System. Są to wydajne, efektywne urządzenia zaprojektowane do całkowicie ciągłej pracy, których dodatkową zaletą jest możliwość montażu w praktycznie dowolnej pozycji bez uszczerbku dla funkcjonalności i wydajności pracy urządzenia. 

 

Dezynfekcja wody

Dezynfekcja wody na potrzeby przemysłu wynika przede wszystkim z potrzeby zapewnienia pożądanej jakości oraz bezpieczeństwa mikrobiologicznego wody, zależnie od docelowego zastosowania. Jak podkreślają eksperci OMC Envag, wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje dezynfekcji wody na potrzeby przemysłu:

  • dezynfekcja fizyczna - przebiega z wykorzystaniem różnego rodzaju czynników fizycznych, jak promieniowanie UV, wysoka temperatura (ok.100-105 stopni Celsjusza) czy ultradźwięki;
  • dezynfekcja chemiczna - chemiczne metody dezynfekcji wody do zastosowań przemysłowych obejmują wykorzystanie szerokiego spektrum czynników, zależnie od specyfiki danego sektora technologicznego i docelowego przeznaczenia wody po dezynfekcji. Najczęściej używane są kwasy, zasady, ozon, utleniacze, sole amonowe, alkohole czy nadmanganian sodu, a także dwutlenek chloru i podchloryn sodu;
  • dezynfekcja termiczno-chemiczna - polega na łącznym zastosowaniu czynników chemicznych oraz podwyższonej temperatury w celu efektywnego wyeliminowania drobnoustrojów z wody. Dzięki zastosowaniu ciepłej wody możliwe jest użycie niższych stężeń czynników chemicznych bez uszczerbku dla skuteczności dezynfekcji.

Specjaliści OMC Envag zwracają także uwagę, że w sektorze komunalnym, gdzie wymagana jest możliwie najskuteczniejsza dezynfekcja instalacji wodnej, do uzdatniania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, zazwyczaj stosuje się:

  • chlorowanie wody pitnej,
  • ozonowanie.

Najwyższą efektywność dezynfekcji zapewniają nowoczesne, zaawansowane technologicznie systemy chlorowania wody, w których jako środek dezynfekujący stosowany jest podchloryn sodu lub chlor elektrolityczny. Do tej grupy urządzeń zaliczają się m.in. wydajne i niezawodne elektrolizery Selcoperm renomowanej firmy Grundfos, pozwalające wytwarzać podchloryn bezpośrednio w miejscu dozowania, a także automatyczne generatory dwutlenku chloru Grundfos Oxiperm i Grundfos Oxiperm Pro, zapewniające maksymalną skuteczność zwalczania bakterii Legionella w wodzie. 

 

Podsumowanie

Jak podkreślają eksperci OMC Envag, z uwagi na fakt znaczących różnic w wymaganiach co do czystości wody przemysłowej zależnie od branży oraz specyfiki potrzeb konkretnego zakładu, w każdym przypadku konieczny jest indywidualny dobór adekwatnych rozwiązań oraz technologii oczyszczania wody. Tylko wtedy możliwe będzie utrzymanie ciągłości procesowej przy jednoczesnej redukcji kosztów operacyjnych związanych z recyklingiem i uzdatnianiem wody przemysłowej.

W razie pytań dotyczących skutecznych rozwiązań do dezynfekcji i filtracji wody, specjaliści OMC Envag zachęcają do odwiedzenia strony firmy pod adresem https://envag.com.pl i kontaktu drogą mailową.

 

pexels-marianna-zuzanna-498248397-16442684.jpg

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
envag.com.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także