
Nowe materiały od zawsze napędzały nowe możliwości. Jednak dobór najlepszego materiału do danego zastosowania zawsze był powolnym i nużącym procesem, tym bardziej, że opcji jest bardzo wiele. Nowe narzędzie opracowane przez zespół z Northwestern University może jednak zmienić sytuację, umożliwiając szybkie przetestowanie miliardów nanocząsteczek.
Chad A. Mirkin z Northwestern, autor badania i światowy lider badań nanotechnologicznych, powiedział:„Wykorzystując tradycyjne metody identyfikacji nowych materiałów, ledwo zarysowaliśmy powierzchnię tego, co jest możliwe." Naukowcy wyrażają jednak przekonanie, że nowe narzędzie dotrze głębiej. Wykorzystuje ono kombinatoryczną bibliotekę, czyli zbiór systematycznie zróżnicowanych zakodowanych struktur.
Biblioteki opierają się na tablicach z tysiącami końcówek w celu osadzenia polimerowych "kropek" o różnych rozmiarach, z których każda zawiera różne sole metali. Dzięki podgrzaniu redukują się do atomów. Została ona już wykorzystana do przetestowania nanorurek węglowych. Są one lekkimi, elastycznymi, ale jednocześnie silniejszymi niż stal cząstkami o szerokim zakresie zastosowania. Są używane m.in. do przechowywania energii i poprawiania właściwości wielu tworzyw sztucznych. Cały proces trwał mniej niż tydzień, zatem był tysiące razy szybszy niż w przypadku tradycyjnych metod.
Badanie jest wynikiem partnerstwem między IIN Northwestern a Laboratorium Badawczym Sił Powietrznych.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- news.northwestern.edu; innovations-report.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jałowość a sterylność. Jakie są między nimi różnice?
autor zdjęcia: babsi_w W laboratoriach, placówkach medycznych oraz rozmaitych gabinetach (zabiegowych, stomatologicznych, ale także...
-
Do czego służy lepkościomierz?
www.wyposazeniemedyczne.plLepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
-
-
-
-
-