Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-12-05 | Ostatnia aktualizacja: 2011-12-05
Powstało laboratorium dawnego farmaceuty [wideo]
![Powstało laboratorium dawnego farmaceuty [wideo] Powstało laboratorium dawnego farmaceuty [wideo]](/mainlibrary/9x216x144x8122x0/powstalo-laboratorium-dawnego-farmaceuty-wideo-.jpeg)
Powstało laboratorium dawnego farmaceuty [wideo]
Pierwsze wzmianki o pracowni alchemicznej przy Kurzym Targu pochodzą z 1268 roku. Apteka w tej kamienicy działała aż do stycznia 1950 roku. Potomkowie jej ostatnich przedwojennych właścicieli, rodzina Hübnerów, prowadzą teraz aptekę w Berlinie.
Celem muzeum jest pokazanie jak zmieniał się zawód aptekarza w ciągu wieków. Zaraz po wejściu, gość muzeum znajdzie się we wnętrzu renesansowej apteki, której część wyposażenia odtworzona, a część to oryginalne meble i przedmioty z epoki. Przykładem takiego przedmiotu jest korkownica w kształcie krokodyla, do przycinania odpowiedniej wielkości zatyczek z korka do flakoników.
W podziemiach kamienicy urządzono średniowieczną pracownię alchemiczną – dawne laboratorium farmaceutyczne. Znajduje się w niej piec, prymitywne instrumenty laboratoryjne, szklane kolby, prasy i moździerze.
- Dom Aptekarza ma być żywym muzeum nauki. Będziemy pokazywać jak wyglądała praca alchemika, na przykład jak zmieniał wino w wodę. Eksperymentów mamy cały katalog - zapowiada Andrzej Syroka, dyrektor Domu Śląskiego Aptekarza.
Warto wspomnieć, że kilkaset lat temu ówcześni aptekarze wytwarzali nie tylko leki. Utrzymywali się także ze sprzedaży piwa, wina, marcepanów, środków czystości.
- Nie wolno im było sprzedawać trucizn, ani środków na spędzanie płodu. Jeśli którego na tym przyłapano, mógł stracić głowę – mówi dyr. Syroka.
Po XVI wieku aptekarstwo przeszło duże zmiany. Aptekarze już nie tylko gotowali i prażyli substancje roślinne, zwierzęce i minerały, ale dokonywali obróbki chemicznej preparatów leczniczych. W XIX wieku po raz pierwszy uzyskano leki syntetyczne, rozwinęły się nowe nauki takie jak toksykologia, bakteriologia, wirusologia. W końcu ukształtował się przemysł farmaceutyczny jak znamy dzisiaj i który w jakiejś części też znalazł odzwierciedlenie w Domu Aptekarza, gdzie można obejrzeć m.in. urządzenia do produkcji tabletek.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gazeta.pl ; am.wroc.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ociekacz laboratoryjny: Wybierz odpowiedni dla Twoich potrzeb
Ociekacze laboratoryjne są kluczowym elementem wyposażenia każdego laboratorium, odgrywając istotną rolę w utrzymaniu porządku, higieny i precyzji...
-
Czym różnią się rękawice diagnostyczne od profesjonalnych i gospodarczych?
Rękawice – choć wszystkie mają za zadanie chronić dłonie – mogą posiadać również cechy dodatkowe, w zależności od ich przeznaczenia. Te środki...
-
-
-
-
-
Do czego służy lepkościomierz?
www.wyposazeniemedyczne.pl