Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-08-01   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-08-01
Na drodze ku obwodom optycznym
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Źródła światła zostały z sukcesem umieszczone w cienkich warstwach materiału z dokładnością co do kilku nanometrów. Dokonał tego międzynarodowy zespół kierowany przez fizyków z Politechniki w Monachium (TUM). Metoda ta może być zastosowana w wielu produktach, począwszy od czujników kwantowych i tranzystorów w smartfonach po nowe technologie szyfrowania do transmisji danych.

Do tej pory w układach scalonych nośnikami informacji były elektrony. W przyszłości funkcję tę pełnić będą mogły fotony, które przesyłają informacje z prędkością światła. Kwantowe źródła światła, łączone następnie za pomocą kwantowych kabli światłowodowych i detektorów, są podstawowymi elementami tego typu układów scalonych.

Badacze pod wodzą Alexandra Holleitnera i Jonathana Finleya stworzyli takie kwantowe źródła światła w cienkich warstwach materiału, rozmieszczając je z dokładnością do nanometrów. Julian Klein, główny autor badania, powiedział: „To pierwszy kluczowy krok w kierunku optycznych komputerów kwantowych."

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
tum.de; phys.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :