![Mikroakcelerator elektronów [video]](/mainlibrary/63x216x144x62507x0/mikroakcelerator-jpg.jpeg)
Grupa naukowców z Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych (DOE), SLAC National Accelerator Laboratory i Uniwersytetu Stanforda zbudowała z użyciem lasera mikroskopijny akcelerator elektronów. Osiągnięcie to opisano w czasopiśmie "Nature".
Akcelerator cząstek zbudowany jest w formie chipu szklanego. Pierwsze eksperymenty z jego udziałem wykonano dwuetapowo. Najpierw elektrony są przyśpieszane przez konwencjonalny akcelerator (do prędkości bliskiej prędkości światła), a następnie są one skupiane i kierowane do kanału o przekroju 0,5 mikrona, wydrążonego w szkle, o długości 0,5 mm. Powierzchnia kanału posiada specjalnie ukształtowane nanometrowe prążki. Światło lasera pracującego w podczerwieni oddziałuje z elektronami zwiększając ich energię.
Testy urządzenia wykazały, że jest ono w stanie przyspieszać elektrony z prędkością 300 mln elektronowoltów na metr długości. Celem badaczy jest osiągnięcie wartości 1 mld eV/m.
Dzięki opracowaniu tgo urządzenia możliwe będzie wprowadzenie do masowej produkcji kompaktowych akceleratoró służących do skanowania zawartości walizek na lotniskach, diagnostyki i terapii medycznej, badań z zakresu biologii i materiałoznawstwa. Do skomercjalizowania urządzenia konieczne jest jednak opracowanie niewielkiego akceleratora, który przyśpieszałby elektrony w pierwszym, opisanym etapie do prędkości światła.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- slac.stanford.edu

Komentarze (0)
Czytaj także
-
WALIDACJA FILTRÓW HEPA
Filtrowanie powietrza w aseptycznych obszarach procesowych ma kluczowe znaczenie dla utrzymania czystości środowiska produkcyjnego. MKTest...
-
Wygrodzenia bezpieczeństwa – klucz do ochrony pracowników i mienia
Współczesne przedsiębiorstwa coraz większą wagę przywiązują do ergonomii oraz minimalizowania ryzyka wypadków. W trosce o zdrowie i życie...
-
-
-
-
-