Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-07-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-07-20
Lepsza przewodność cieplna nanostruktur
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Nanonauka napotyka obecnie wiele wyzwań. Jednym z nich jest niewątpliwie dostosowanie przewodności cieplnej materiałów. Naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei we współpracy z badaczami z Holandii i Hiszpanii wykazali, że determinujące wytwarzanie ciepła w nanodrutach drgania można kontrolować przy pomocy układy atomów.

Jako że coraz więcej części w przemyśle elektronicznym przybiera postać "nano", rosnącym problemem staje się wytwarzanie ciepła. Jednym z celów jest stworzenie materiałów, które bardzo szybko je uwalniają, tym samym zbytnio się nie nagrzewając. Innym jest utrzymanie różnic w temperaturze tak długo, jak to tylko możliwe, żeby wykorzystać je do generowania energii.

Grupa naukowców kierowana przez profesora Ilarię Zardo zbadała klasę materiałów, które mają właściwości dostosowane do transmisji i rozproszenia fononów. Dzięki tej międzynarodowej współpracy byli oni po raz pierwszy w stanie pokazać, że samo rozmieszczenie atomów wpływa na fonony, a tym samym na przewodność cieplną.

W tym celu stworzyli nanoprzewody z fosforku galu, w których zmieniali okresowo położenie kolejnych warstw względem siebie o około 60 stopni. Dzięki temu powstała nadbudowa, która bardzo skutecznie przewodzi ciepło. Wcześniej tego typu projekty były wytwarzane z warstw różnych materiałów, co nie warunkowało takiej właściwości.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
unibas.ch; innovations-report.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także