
Naukowcy pracujący we Francji wytworzyli wodoodporną lateksową powłokę z filtrem UVB, który może być używany jako jednolity materiał chroniący uszkodzoną, zranioną skórę przed działaniem promieni słonecznych.
Powłoka z nanostrukturalnego lateksu opracowana przez naukowców z paryskiego ESPCI-ParisTech jest zbudowana z miękkich i twardych warstw. Zamiast organicznych lotnych związków (VOC) jako emulgatora użyto środka powierzchniowo czynnego opartego na aminokwasach. Zyskano w ten sposób biokompatybilność materiału i ograniczono szkodliwość procesu dla środowiska naturalnego. Powłoka została otrzymana poprzez odparowanie wody. Opanowanie tego procesu nie było łatwe.
Jako absorbera promieniowania UV użyto 2-etyloheksylo-4-metoksycynaminianu (EMC). Wybrany absorber jest stosowany w ponad 75 proc. kremów chroniących przed promieniami słonecznymi. EMC cechuje się niską rozpuszczalnością w wodzie i bardzo rzadko prowadzi do powstania alergii słonecznych. W czasie otrzymywania powłoki absorber dodano bezpośrednio do mieszaniny monomera zarówno w trakcie formowania warstwy miękkiej jak i twardej.
Wykonane testy wykazały, że powłoka wypełniona EMC całkowicie zatrzymuje promieniowanie UV, nawet po zanurzeniu w wodzie na miesiąc i czterogodzinnej późniejszej ekspozycji na światło słoneczne. Wysoka wodoodporność tej powłoki stanowi jej ważną cechę w porównaniu do stosowanych na rynku rozwiązań. Ważne jest również to, że nie przykleja się do skóry, co pozwala na użycie tej powłoki w miejscach, gdzie skóra jest uszkodzona.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rsc.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Określanie rozkładu wielkości cząstek za pomocą analizy sitowej
Dla wielu firm produkcyjnych pomiar wielkości cząstek i zrozumienie, w jaki sposób wpływa on na produkty i procesy, ma kluczowe znaczenie w...
-
Do czego służy wagosuszarka?
Człowiek rozumie, że termometr mierzy temperaturę czy ciśnienie – ciśnieniomierz. Ale czy wiemy, do czego służy urządzenie nazywane...
-
-
-
-
-