Środowisko laboratoryjne wymaga zachowania absolutnie topowych standardów bezpieczeństwa i wysokiej higieny pracy. Jednym z najważniejszych elementów ochrony osobistej jest bez wątpienia odpowiedni ubiór. Właściwe przygotowanie do pracy w laboratorium nie kończy się na wiedzy i doświadczeniu. Warto mieć na uwadze to, że równie istotne jest przestrzeganie obowiązujących norm dotyczących odzieży ochronnej, która niweluje ryzyko kontaktu z substancjami niebezpiecznymi. O czym jeszcze należy pamiętać? Odpowiadamy poniżej.
Odzież ochronna, czyli podstawowy element BHP
W każdym laboratorium bez wyjątku obowiązuje zasada stosowania odzieży ochronnej. Najważniejszym jej elementem jest fartuch laboratoryjny, który musi być wykonany z materiału odpornego na działanie substancji chemicznych. Fartuch powinien dokładnie zakrywać całe ciało, aby nie narażać na żadne niebezpieczeństwa. W jego przypadku rękawy powinny być długie, a krój luźny, lecz nieprzesadnie obszerny. W przypadku pracy z agresywnymi substancjami chemicznymi lub biologicznymi fartuch powinien mieć zapięcia zamiast guzików.
W laboratoriach pracownicy pod żadnym pozorem nie mogą nosić prywatnej odzieży jako warstwy zewnętrznej. W takich środowiskach wymaga się przebrania w czysty strój roboczy przed wejściem na stanowisko. Odzież robocza nie powinna mieć żadnych zbędnych ozdób, troków czy kieszeni zewnętrznych, w których mogłyby się gromadzić szkodliwe substancje. Kluczowa jest ponadto regularna wymiana i pranie odzieży ochronnej w sposób kontrolowany, aby mogła właściwie realizować swoje zadania. Fartuchy medyczne damskie i męskie to podstawa w laboratorium, dlatego oszczędzanie na nich jest stanowczo odradzane.
Obowiązkowe wyposażenie osobiste
Rękawice ochronne to ważny element stroju laboratoryjnego, o którym nie można zapomnieć. Ich rodzaj powinien być jak najlepiej dostosowany do specyfiki wykonywanych prac. W przypadku kontaktu z substancjami żrącymi lub toksycznymi obligatoryjne są rękawice z materiałów odpornych na przenikanie chemikaliów. Do ich produkcji nierzadko wykorzystywane są:
- nitryl,
- neopren,
- butyl.
Nie wolno używać tej samej pary rękawic przez dłuższy czas. Pamiętaj o tym, że należy je regularnie wymieniać, a po każdej pracy dokładnie sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia. Istotnym standardem są ponadto okulary ochronne, które zabezpieczają przed rozbryzgami cieczy, pyłami lub przypadkowym kontaktem z oparami. W laboratoriach chemicznych i biologicznych stosuje się najczęściej okulary z uszczelnieniem przylegające do twarzy. Praca z bardzo szkodliwymi substancjami wymaga zastosowania dodatkowych osłon. W niełatwych warunkach istotne są m.in. solidne przyłbice czy okulary z filtrem UV. Dzięki nim bezpieczeństwo pracy będzie stać na znacznie wyższym poziomie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wybrać jakościowy fartuch do laboratorium, zapoznaj się z artykułem blogowym: https://anilon.pl/odziez-laboratoryjna-gdzie-kupic-fartuch-laboratoryjny/.
Dodatkowe wymagania i ograniczenia
Pracownicy laboratoriów muszą zadbać o odpowiednią fryzurę i brak luźnych dodatków, które mogą stanowić niemałe zagrożenie. Długie włosy trzeba koniecznie spinać lub zakrywać czepkiem ochronnym. Biżuteria, a zwłaszcza różnego rodzaju pierścionki, bransoletki czy długie kolczyki, jest niedozwolona, bowiem może ulec zanieczyszczeniu lub przyczynić się do kontaktu skóry z substancjami niebezpiecznymi.
W niektórych laboratoriach obowiązują dodatkowe przepisy wynikające z systemów jakości lub certyfikacji. Bardzo często stosuje się np. GMP lub GLP. Zgodnie z zasadami GLP(Good Laboratory Practice), strój powinien chronić pracownika przed szkodliwym wpływem substancji chemicznych i biologicznych, dlatego standardem są fartuchy, rękawiczki, okulary ochronne i zamknięte obuwie. Z kolei w produkcji farmaceutycznej, gdzie obowiązuje GMP (Good Manufacturing Practice), odzież robocza pełni również funkcję ochrony produktu przed zanieczyszczeniem – dlatego wymaga się specjalistycznych, sterylnych ubrań jednorazowych, masek, czepków i obuwia zmiennego.
- Źródło:
- anilon.pl
Czytaj także
-
Ubrania BHP: czym różni się odzież ochronna od roboczej?
W wielu przypadkach pojęcia „odzież robocza" i „odzież ochronna" są używane zamiennie, warto jednak mieć świadomość, że podział między nimi jest...
-
Wagi elektroniczne przemysłowe — przegląd dostępnych rozwiązań na rynku
No dobra — nie oszukujmy się. Gdy ktoś po raz pierwszy siada do tematu wag przemysłowych, w głowie ma zazwyczaj jedno wielkie... „?!?". Bo skąd u...
-
-
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl