
Na tajwańskim uniwersytecie National Tsing Hua University opracowano metodę produkcji kwasu adypinowego (surowca do produkcji poliamidu), która nie powoduje emisji szkodliwego dla warstwy ozonowej tlenku azotu N2O. Ponadto jednym z reagentów w nowej technologii jest ozon. Wyniki tych badań zamieszczono w grudniowym (2014 r.) czasopiśmie „Science".
Kwas adypinowy powszechnie jest wytwarzany z cyklohekasanu (lub jego pochodnych – cykloheksanolu i cykloheksanonu) i kwasu azotowego, tlenu pod wysokim ciśnieniem i przy udziale kobaltu, miedzi, manganu i soli wanadowych. Produktem ubocznym utleniania cykloheksanu do kwasu adypinowego jest szkodliwy dla warstwy ozonowej tlenek azotu N2O. Szacuje się, że ok. 8 proc. z 8 milionów ton rocznej emisji tego tlenku pochodzi z produkcji kwasu adypinowego.
Naukowcy z Tajwanu, zamiast utleniać cykloheksan za pomocą tlenu i kwasu azotowego, użyli do reakcji ozonu przy udziale światła ultrafioletowego. Światło UV spowodowało rozbicie ozonu i uwolnienie pojedynczych, bardzo reaktywnych atomów tlenu. W ten sposób uwolniony tlen przyłączył się do cząsteczek cykloheksanu powodując osłabienie jego wiązań i pęknięcie pierścienia węglowego. W rezultacie otrzymano kwas adypinowy – w łagodnych warunkach, bez użycia wysokiego ciśnienia i emisji szkodliwych produktów ubocznych.
Kuo Chu Hwang i Arunachalam Sagadevan, którzy opracowali wspomnianą metodę, próbowali też zastosować ją w reakcjach większych niż cykloheksan węglowodorów. Na razie naukowcy nie ujawniają konkretów, aczkolwiek twierdzą, że pierwsze wyniki są obiecujące.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- phys.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak działa akredytowane laboratorium pomiarów hałasu?
Wstęp – dlaczego pomiary hałasu są tak ważne? Hałas towarzyszy nam na co dzień – w pracy, w domu, na ulicy. Jednak gdy jego poziom przekracza...
-
Miareczkowanie - co to jest?
Miareczkowanie to technika analityczna umożliwiająca oznaczenie ilościowe określonej substancji (analitu) rozpuszczonej w próbce. Opiera się ona...
-
-
Do czego służy lepkościomierz?
www.wyposazeniemedyczne.pl