Czujnik Pt500 jest rezystancyjnym miernikiem, którego opór elektryczny w temperaturze 0°C wynosi 500 omów. To stosunkowo dokładne urządzenie o bardzo szerokim zastosowaniu.
Czujnik Pt500 – zasada działania
Pod względem konstrukcyjnym rezystancyjny czujnik Pt500 jest dość podobny do termometrów rezystancyjnych oznaczanych jako Pt1000 czy Pt100. Owszem, poszczególne modele mogą się różnić między sobą kształtem osłony, typem przyłącza elektrycznego czy sposobem montażu w punkcie pomiarowym. Tym niemniej podstawowa zasada działania każdego z wyżej wymienionych mierników jest taka sama. A opiera się ona na relacji pomiędzy oporem elektrycznym a temperaturą. Otóż w czujniku Pt500 wraz ze wzrostem temperatury rośnie rezystancja elementu pomiarowego. W tym przypadku jest to platynowy sensor. Jako że wzrost rezystancji przebiega liniowo, przyporządkowanie wartości zmiany temperatury do zmiany oporności nie stanowi zbyt wielkiego problemu.
Oczywiście platyna nie jest jedynym metalem, z którego tworzy się termometry oporowe. Do tego celu używa się również miedzi oraz niklu. Nie są one jednak tak dobre, jak ten niezwykle rzadki metal szlachetny. Po prostu w przypadku platyny relacja pomiędzy rezystancją a oporem przebiega stabilnie aż do ok. 600°C. Nikiel jest rzecz jasna bez porównania tańszy, niż platyna, jednak wzrost oporu niklowego sensora przestaje być liniowy w temperaturze ok. 300°C. Z kolei dla miedzi temperatura graniczna jest jeszcze niższa i wynosi ok. 150°C.
Poza tym pamiętajmy, że platyna, chociaż bardzo odporna na korozję, nie jest niezniszczalna. Z tego względu sensor nie jest bezpośrednio narażony na obecność badanego medium, tylko znajduje się w odpowiedniej osłonie, ceramicznej lub ze specjalnego szkła.
Czujnik Pt500 – połączenie z elektroniką przetwarzającą
Czujniki Pt500 są znacznie dokładniejsze od najpopularniejszych obecnie modeli Pt100 i odrobinę mniej dokładne od Pt1000. Warto jednak wspomnieć, że dokładność pomiaru zależy nie tylko od sensora, lecz także od typu układu połączeń czujnika z rejestratorem czy miernikiem. Obecnie najczęściej wykorzystuje się układy dwu-, trzy- lub czteroprzewodowe. Czujniki Pt500 są zazwyczaj podłączane do urządzeń pomiarowych układem dwuprzewodowym, ponieważ wpływ rezystancji przewodów na dokładność pomiaru jest w tej sytuacji znikomy. Tym niemniej nie ma żadnych technicznych przeciwwskazań przed zastosowaniem połączenia wieloprzewodowego.
Czujnik Pt500 – krótkie podsumowanie
Decydując się na czujniki Pt500, należy wziąć pod uwagę dokładnie takie same kwestie, jak w przypadku innych urządzeń tego rodzaju. Mierzona temperatura, rodzaj badanego medium, kształt przyłącza, kąt montażu – tutaj nic się nie zmienia. Podobnie jest z zastosowaniem. Nie ma większych przeciwwskazań przed użyciem czujnika Pt500 np. w szklarni, silniku lokomotywy, ciepłomierzu czy wędzarni. Jeżeli tylko spełnia on wszystkie konieczne warunki techniczne i jest przystosowany do określonych warunków eksploatacyjnych, wówczas bez żadnych problemów może być montowany w każdym z tych miejsc.
Dlatego jeżeli potrzebujesz rezystancyjnego czujnika temperatury Pt500, Pt100 lub Pt1000 do profesjonalnych zastosowań, zdecydowanie warto sprawdzić ofertę JUMO – jednego ze światowych liderów w zakresie dostarczania czujników oraz automatyki przemysłowej.
- Źródło:
- Materiał nadesłany
Czytaj także
-
Bezprzewodowy system pomiarowy z rejestratorami Rotronic – APSystem-RC-WE-1
W ostatnich latach na popularności zyskały bezprzewodowe systemy kontrolno-pomiarowe , w tym między innymi systemy kontrolujące wilgotność i ...
-
Do czego służy wagosuszarka?
Człowiek rozumie, że termometr mierzy temperaturę czy ciśnienie – ciśnieniomierz. Ale czy wiemy, do czego służy urządzenie nazywane...
-
-
-
-
-