Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-01-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-01-27
Jakie jest zastosowanie wagi analitycznej w laboratorium?
Jakie jest zastosowanie wagi analitycznej w laboratorium?

Waga jest to przyrząd do wyznaczania masy ciał na zasadzie równoważenia sił lub wykorzystania zjawisk fizycznych. Waga analityczna jest wykorzystywana najczęściej w laboratoriach, waży przedmioty z bardzo dużą dokładnością. Dokładność wagi analitycznej to 0,1 mg.

 

 

wagaanalityczna.png

Ze względu na bardzo wysoką czułość wagi analitycznej powinna być ona ustawiona na specjalnym stole wagowym wyposażonym w bardzo ciężki kamienny blat (dostosowany swoimi rozmiarami do rozmiaru wagi) oraz wyposażony w wibroizolatory. Taka waga powinna być umieszczona w osobnym pomieszczeniu, w którym są kontrolowane warunki temperatury oraz wilgotności. Waga analityczna powinna być dokładnie wypoziomowana. W niektórych laboratoriach waga jest stale podłączona do sieci, w przypadku gdy nie ma potrzeby stałego podłączenia do sieci, a waga jest używana okazjonalnie, należy pamiętać, aby przed pomiarem pozwolić wadze się ustabilizować przez minimum kwadrans. Przed przystąpieniem do pomiaru waga powinna zostać skalibrowana, starsze modele wag należy skalibrować zgodnie z instrukcją producenta, natomiast nowsze wagi analityczne przeprowadzają samoczynnie proces auto kalibracji. Ważone substancje nie powinny być bezpośrednio nakładane na szalkę wagi, używa się do tego celu specjalne naczynka wagowe. Substancje higroskopijne powinno ważyć się w szczelnie zamkniętych naczynkach, natomiast substancje lotne lub silnie żrące powinno się ważyć w zatopionych wagowych ampułkach. Należy dbać o to, aby naczynka wagowe były czyste i suche, a wszelkie zanieczyszczenia powstałe podczas ważenia powinny być natychmiast usuwane. Nigdy nie powinno się dosypywać i odsypywać naważki podczas ważenia, gdyż może to spowodować zniszczenie mechanizmu ważącego. Podczas ważenia należy zamykać drzwiczki boczne komory ważącej, gdyż nawet niewielki ruch powietrza może spowodować błędne odczyty wagi. Dla prawidłowości wskazań wagi bardzo istotne jest, aby próbki miały temperaturę pokojową. Jeżeli podczas wykonywania danej procedury, ważenia wykonuje się kilkukrotnie trzeba zwrócić uwagę, aby podczas ważenia korzystać z tej samej wagi analitycznej. Przedmioty na szalkę wagową przenosi się za pomocą pincet lub szczypiec. Na wadze analitycznej nie wolno umieszczać przedmiotów o wadze przekraczającej dopuszczalne obciążenie wagi.

W celu zapewnienia dokładności wyników pomiary masy niezbędne jest wzorcowanie wagi. Wzorcowanie jest to porównanie ilościowe wyniku ważenia w stosunku do wzorca masy. W ten sposób zostaje wyznaczony błąd i niepewność wagi. Błąd jest to różnica pomiędzy odczytem (wartością zmierzoną) a masą wzorca, czyli wartością rzeczywistą. Okresowe wzorcowanie wagi analitycznej, w połączeniu z rutynowymi testami urządzenia znacząco wydłuża czas użytkowania i poprawia dokładność otrzymywanych wyników. Nie wykonywanie regularnie czynności wzorcowania wagi spowoduje, że otrzymywane wyniki mogą być swoistego rodzaju zgadywanką, szczególnie po kilku / kilkunastu latach pracy na danym urządzeniu. Podczas regularnego używania wagi delikatne elementy składowe ulegają zużyciu, dodatkowo czynniki zewnętrzne, takie jak wstrząsy, wilgotność i temperatura mogą wpłynąć na przyśpieszenie zużycia się wagi w wyniku czego dokładność urządzenia maleje. Wzorcowanie pomaga nam zmierzyć błąd pomiaru, pomaga nam podjąć decyzję o dalszym używaniu danego urządzenia lub zakupie nowego, gdy błąd wykracza poza dopuszczalne w naszym przypadku granice.

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
danlab.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także