Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-07-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-07-08
Fotony oddzielą jony
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Naukowcy z Florydy wykorzystują światło do oddzielania jonów metali. Jest to technologia, która może być przydatna w oczyszczaniu wody, a nawet recyklingu odpadów jądrowych.

Kenneth Hanson, współautor odkrycia, powiedział: "Jestem fotochemikiem, więc światło jest dla mnie rozwiązaniem każdego problemu. Pomyśleliśmy, że możemy go użyć, by oddzielić to, co jest trudne do oddzielenia w inny sposób". Hanson współpracuje z Centrum Nauki i Technologii Aktinidowej, Departamentem Energetycznego Centrum Badań nad Energią. Misją tego ośrodka jest rozwój technologii, które pomogą przyspieszyć oczyszczanie odpadów jądrowych z miejsc produkcji broni lub reaktorów jądrowych z epoki zimnej wojny.

Hanson i drugi autor badań – Sahan Salpage zaczęli szukać sposobów, w jakie światło może odgrywać rolę w oddzielaniu jonów metali, takich jak potas, wapń i żelazo, ale też pierwiastków radioaktywnych: americium i curium. Proces ich oddzielania jest trudny i kosztowny. Zespół był przekonany, że światło może zmienić tę sytuację.

Naukowcy otoczyli jony żelaza i rutenu organicznym czynnikiem chelatującym, który wiąże się z metalem. Kiedy poddali te związki działaniu światła: jasnoniebieskiego dla rutenu i czerwieni dla żelaza, elektrony z jonów zostały przeniesione do organicznego otoczenia, zmieniając ich właściwości. Różnice w tych właściwościach można wykorzystać do oddzielania jonów.

W przyszłości badacze planują skupić się na oddzielaniu związków radioaktywnych zawierających cięższe pierwiastki, takie jak americium i curium.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
news.fsu.edu; phys.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także