Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-12-30   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-12-30
Dlaczego w pracy należy nosić rękawice robocze?
Dlaczego w pracy należy nosić rękawice robocze?

Nie każda praca, choć spora ich część, wymaga noszenia rękawic roboczych. Dla wielu pracowników jest to konieczność, uciążliwy obowiązek. Gdy tylko mają ku temu okazję, ściągają rękawice i pracują bez nich. Takie zachowanie natomiast nie jest bezpieczne dla nich samych, ani dla ich współpracowników.

 

Rękawice robocze a kwestie BHP

Przed przystąpieniem do wykonywania obowiązków na konkretnym stanowisku pracy, pracodawca ma obowiązek przeprowadzić szkolenie z zakresu zasad BHP. Na takim szkoleniu pracownik dowiaduje się między innymi tego, jaki powinien być jego strój i jakie są wymagania w tej kwestii. Na budowie czy też w fabrykach, bardzo często jest obowiązek noszenia rękawic. Mają one służyć ochronie przed wysokimi temperaturami, otarciami czy też poważniejszymi wypadkami, jak przykładowo wciągnięcia palca w maszynę. W każdym z tych wypadków, rękawica jest podstawową ochroną, która daje pracownikowi komfort i bezpieczeństwo.

rekawice-do-pracy-z-nozem.jpg

 

W przypadku niezastosowania się do przepisów BHP, które obowiązują na danym stanowisku pracy, w kwestii noszenia rękawic roboczych, pracownik może ponieść całkowitą odpowiedzialność za jakiś wypadek. Nawet jeśli to on został w nim poszkodowany, czasem może nie otrzymać należnych mu świadczeń. Bowiem świadome narażanie się, wiąże się z wieloma konsekwencjami. Poza tym w takim wypadku, gdzie pracownik nie ma obowiązkowych rękawic roboczych, może ucierpieć również ktoś inny. Zatem takie małe detale wpływają na poziom bezpieczeństwa nie tylko nasz własny, ale i innych osób pracujących z nami. Dowiedz się więcej o rękawicach roboczych na stronie: https://www.ferpol.pl/rekawice-robocze-2736148

 

Jakie powinny być rękawice robocze?

W większości przypadku rękawice robocze otrzymuje się z pracy, dlatego spełniają one wszelkiego rodzaju normy. Zdarza się jednak również i tak, że to w gestii pracownika leży, by nabyć odpowiednie ubrania oraz między innymi rękawice. Wówczas należy zwrócić uwagę na podstawowe kwestie. Przede wszystkim czy nie są one za duże. Zbyt duże rękawice zazwyczaj stwarzają większe zagrożenie dla pracownika, niż ich całkowity brak. Kolejna rzecz to ich jakość i wykonanie. Powinny być one z najwyższej półki, dobrze wykończone, stworzone z naprawdę wysokiej jakości materiałów. Rękawice szmaciane, bez dodatkowych zabezpieczeń w postaci ochronnej warstwy czy też gumy, są tak naprawdę bezużyteczne. Nie nadają się nawet do pracy w ogrodzie, nie mówiąc o wykonywaniu bardziej odpowiedzialnych zadań.

Choć rękawice robocze są małym elementem stroju robotnika, ich posiadanie ma wielkie znaczenie. Zarówno dla bezpieczeństwa samego pracownika, jak i jego współtowarzyszy.

 

Kategoria komunikatu:

Komunikat sponsorowany

Źródło:
ferpol.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.