Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-08-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-08-13
Dieta szczurów laboratoryjnych wpływa na wyniki badań naukowych
Dieta szczurów laboratoryjnych wpływa na wyniki badań naukowych

To, czym karmione są szczury laboratoryjne, ma wpływ na badania naukowe na nich prowadzone. Nieuwzględnienie tego czynnika może prowadzić do fałszywych wniosków z eksperymentów – twierdzą naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie Chemical Research in Toxicology.

Powszechną praktyką jest pozwalanie szczurom laboratoryjnym na jedzenie tyle, ile mogą te zwierzęta, co może mieć wpływ na wyniki badań nad nowymi lekami, zwłaszcza badań toksykologicznych.

Eksperymenty na myszach i szczurach wykonywane są tam, gdzie ocena działania, np. leku, musi być dokonana na żywym organizmie, zanim lek dopuści się do badań klinicznych z udziałem ludzi. Dotyczy to w szczególności badania potencjalnej toksyczności leków. Gale Carey i Lisa Merrill z University of New Hampshire zauważyli, że część laboratoryjnych gryzoni ma dostęp do jedzenia przez cały czas, podczas gdy inne zwierzęta laboratoryjne otrzymuje jedzenie w pewnych odstępach czasu. Zwierzęta, które mają stały dostęp do jedzenia, mają nienormalnie wysoką zawartość tłuszczów we krwi i wysoki cholosterol. Ponadto zaobserwowano u nich uszkodzenia systemu nerwowego i serca, nowotwory i inne choroby.

Na podstawie analizy 54 opracowań naukowych eksperymentów, w których zwierzęta laboratoryjne miały pełny dostęp do pokarmu, wywnioskowano, że mogło to być przyczyną negatywnych rezultatów testów wykonywanych w kierunku oznaczania toksyczności i kancerogenności nowych leków i innych substancji u gryzoni. Co więcej, taka dieta mogła być przyczyną dużych różnic pomiędzy wynikami poszczególnych eksperymentów. W związku z tym autorzy opracowania zalecają ustalenie standardów żywieniowych w eksperymentach z dziedziny toksykologii.

Więcej informacji w artykule Meal-Feeding Rodents and Toxicology Research.

(pj) 

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
acs.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także