Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-05-04 | Ostatnia aktualizacja: 2011-05-04
Chromatografia HPLC pomoże odkryć przyczynę wymierania pszczół

Chromatografia HPLC pomoże odkryć przyczynę wymierania pszczół
Insektycydy neonikotynoidowe używane są do pokrywania nasion m. in. kukurydzy i oleju rzepakowego – obok kilku innych grup związków chemicznych są prawdopodobną przyczyną znikania na całym świecie całych kolonii pszczół miodnych. W jednej z proponowanych teorii zakłada się, że insektycydy dostają się do organizmu pszczół poprzez zbierany pyłek kwiatowy.
Andrea Tapparo wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu w Padwie (Włochy) za pomocą techniki U-HPLC (ultra-high performance liquid chromatography) pokazali że pszczoły mogą pobrać wraz z sokiem roślinnym śmiertelną dawkę insektycydu. Naukowcy wzięli tu za przykład liście kukurydzy gdzie stężenie neoinsektycydu było tak wysokie, że śmierć pszczoły może nastąpić w ciągu kilku minut. Tapparo zastrzega jednak, że pobieranie w ten sposób przez pszczoły insektycydów może być tylko jedną z przyczyn ich wymierania i konieczne jest zbadanie innych sposobów ekspozycji pszczół na niebezpieczne substancje chemiczne.
Galen Dively, entomolog z Uniwersytetu Maryland (USA) wątpi w to, że pszczoły w znacznym stopniu pobierają insektycydy pijąc soki roślinne. Pszczoły piją wodę raczej wraz nektarem lub bezpośrednio z powierzchni roślin podczas opadów deszczu – takie wnioski płyną z badań szwajcarskich naukowców oraz testów wykonanych przez firmę Bayer CropScience. W opinii Dively'ego z pewnością istnieje ryzyko narażenia pszczół na bezpośredniego wchłonięcie insektycydu, jednak sprawa wymaga dalszych badań.
Kluczową kwestią jest szerokie zastosowanie w badaniach spadku liczby pszczół odpowiedniej techniki analitycznej. Zespół Tapparo nie zastosował bardziej skomplikowanej techniki łączącej chromatografię ze spektrometrią mas jaką jest HPLC-MS aby wyniki badań były przydatne dla większej liczby naukowców. W wielu jednostkach badawczych jest łatwiejszy dostęp do HPLC niż do HPLC-MS. Prostsze mogą być również procedury analityczne.
Więcej na ten temat w artykule „ Rapid analysis of neonicotinoid insecticides in guttation drops of corn seedlings obtained from coated seeds” w czasopiśmie naukowym „Journal of Environmental Monitoring”.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- RSC

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Obecność i wykrywanie substancji PFAS w Polsce
Czym są PFAS i dlaczego budzą obawy? Substancje organiczne z grupy PFAS (związki per- i polifluoroalkilowe) to kilka tysięcy związków...
-
Maszyny do przemysłu – walcarki i szlifierki
Nowoczesny przemysł nie mógłby funkcjonować bez zaawansowanych maszyn precyzyjnych, które odpowiadają za kształtowanie, wykańczanie i obróbkę...
-
-
-
-
-