Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-10-24 | Ostatnia aktualizacja: 2011-10-24
BIOTECHNICA 2011 - podsumowanie targów

BIOTECHNICA 2011 - podsumowanie targów
• Na tegoroczną edycję imprezy przyjechało o kilkadziesiąt procent więcej wystawców i o kilkanaście procent więcej gości
• Duży odsetek uczestników zagranicznych potwierdził międzynarodową rangę wystawy
• BIOTECHNICA po raz kolejny zyskała uznanie dzięki tematyce zgodnej z najnowszymi trendami i oczekiwaniami rynku
Pozytywny bilans
W czwartek 13 października zakończyły się wiodące targi oraz kongres z zakresu biotechnologii oraz nauk medycznych i przyrodniczych – BIOTECHNICA 2011. Tegoroczne wskaźniki oraz nastroje sprawiły, że organizatorzy mogli określić imprezę jako pełen sukces. „Zyskaliśmy uznanie dzięki właściwemu doborowi tematyki oraz znaczącemu wzrostowi liczby wystawców i zwiedzających. Targi BIOTECHNICA pokazały, jak ogromną rolę odgrywa dziś biotechnologia w wielu różnych sferach życia oraz w poszczególnych sektorach gospodarki” – podkreślił dr Andreas Gruchow z zarządu Deutsche Messe AG w czasie konferencji prasowej podsumowującej trzydniową imprezę.
618 wystawców z 28 krajów (o 24% więcej niż w roku ubiegłym) zaprezentowało w Hanowerze innowacyjne rozwiązania biotechnologiczne oraz ich zastosowania w medycynie, przemyśle spożywczym, produkcji przemysłowej i proekologicznych procesach wytwórczych. Dużo uwagi poświęcono też technice laboratoryjnej i wyposażeniu laboratoriów oraz bioreaktorom. Pokazano ponadto szerokie spektrum usług branżowych i oprogramowania dla przemysłu biotechnologicznego i farmaceutycznego. Najwięcej wystawców zagranicznych przyjechało w tym roku ze Szwajcarii, Francji, Wielkiej Brytanii, USA i Holandii. Duże stoiska zbiorcze wykupiły też firmy z Iranu i Korei.
W centrum uwagi na tegorocznej edycji targów BIOTECHNICA znalazły się biousługi, technologie w przemyśle spożywczym oraz biotechnologie do zastosowań przemysłowych. „W ramach tych trzech obszarów tematycznych zaprezentowano liczne przełomowe premiery stanowiące dowód na to, jak ogromna innowacyjność cechowała i nadal cechuje sektor biotechnologii” – powiedział dr Andreas Gruchow. Dużym zainteresowaniem gości cieszyły się nowe metody testowania i procedury, dzięki którym można udoskonalić jakość i standardy bezpieczeństwa środków spożywczych. Wiele firm szukało też na targach biotechnologii umożliwiających zmianę stosowanych dotychczas procesów chemicznych i przemysłowych na procesy wytwórcze lepiej wykorzystujące zasoby i bardziej ekologiczne. Bardzo pozytywne opinie zebrała nowa inicjatywa pod hasłem „Platforma Biousług”, na której firmy z sektora farmacji i biotechnologii spotkały się z wyspecjalizowanymi dostawcami usług z zakresu badań nad substancjami czynnymi i ich produkcją.
Jednym z ważniejszych zadań, z jakim wystawcy BIOTECHNICA przyjechali na imprezę do Hanoweru, było nawiązanie kontaktów z nowymi partnerami biznesowymi oraz podtrzymanie relacji z ważnymi kontrahentami i klientami. „Jesteśmy firmą z Dolnej Saksonii dostarczającą rozwiązania dla przedsiębiorstw z sektora biotechnologii na całym świecie. BIOTECHNICA to obowiązkowa impreza w naszym corocznym kalendarzu ważnych wydarzeń. Spotykamy tu bowiem nie tylko klientów i kooperantów z naszego regionu, lecz również firmy z innych zakątków Niemiec oraz z całej Europy” – podkreślił dr Wolfgang Asche z działu Product Management Fermentation Technologies spółki Sartorius Stedim Biotech GmbH z Getyngi.
Więcej gości zagranicznych
Bardzo pozytywnie wypadły w tym roku wskaźniki dotyczące liczby zwiedzających. W ciągu trzech dni trwania imprezy tereny targowe odwiedziło 11 000 osób – o ponad 15% więcej niż w roku 2010. „Dwucyfrowy wzrost liczby wystawców i gości to spektakularne potwierdzenie rangi targów BIOTECHNICA jako wiodącej europejskiej imprezy wystawienniczej dla branży biotechnologii oraz nauk medycznych i przyrodniczych” – stwierdził dr Andreas Gruchow.
Ponad jedna czwarta gości przyjechała do Hanoweru spoza granic Niemiec. Bardzo duży wzrost liczby zwiedzających odnotowano w przypadku krajów europejskich – szczególnie Włoch, Szwecji i Rosji. Najwięcej osób przyjechało z Wielkiej Brytanii, Polski, Austrii, Francji i Holandii.
Niemal połowa gości przyjechała na targi BIOTECHNICA, by zebrać inspiracje i impulsy do rozwoju nowych produktów; w zeszłym roku takie zadanie stawiało przed sobą jedynie 12% osób. Znacząco więcej zwiedzających jako cel wizyty na imprezie podało też nawiązywanie kontaktów biznesowych z potencjalnymi kooperantami i poszukiwanie nowości rynkowych. Ogromnym zainteresowaniem w tym roku cieszyły się technologie i usługi, biotechnika, urządzenia laboratoryjne oraz techniki i urządzenia stosowane w farmacji i medycynie.
Wystawcy podkreślali duży udział specjalistów z branży i osób decyzyjnych wśród zwiedzających. Co trzeci gość targów reprezentował top management. Na imprezę BIOTECHNICA 2011 przyjechało też więcej przedsiębiorców prywatnych i specjalistów z dużych koncernów.
Połączenie wystawy i konferencji
Konferencje, fora i warsztaty z udziałem ponad 500 międzynarodowych ekspertów stanowiły uzupełnienie tematyczne programu tegorocznej wystawy. Zakres imprez dodatkowych obejmował szerokie spektrum zagadnień: od biomedycyny poprzez bioinformatykę po bezpieczeństwo żywności. „Zostaliśmy wystawcami targów BIOTECHNICA, by nawiązać kontakty z klientami i podpisać nowe umowy. Dużo zyskaliśmy dzięki temu, że zwiedzający przychodzili na nasze stoisko bezpośrednio po konferencjach i pytali o szczegóły naszej oferty” - stwierdził Erik Jans, Business Development Manager na obszar Europy z firmy MaxCyte z Gaithersburga (USA).
Platforma wymiany wiedzy między nauką i biznesem
Jednym z głównych zadań targów BIOTECHNICA jest bycie miejscem spotkań oraz nawiązywania kontaktów między ludźmi nauki i biznesu. Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych zaprezentowało w ramach Forum Projektów Biotechnologicznych wyniki dotowanych inicjatyw badawczych, w ramach których współpracują instytuty naukowe i firmy biznesowe. Ponad 120 naukowców przedstawiło szerokiej publiczności opracowane przez siebie innowacje. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się też "BIOTECHNICA Innovation Forum" z prezentacjami firm będących wystawcami targów i ich nowości produktowych.
W ramach „Bio@venture Conference” osoby zakładające firmy i prowadzące nowe projekty miały możliwość przedstawienia swych innowacyjnych koncepcji potencjalnym inwestorom i udziałowcom. Także platforma kariery „Jobvector Career Day” odbiła się szerokim echem wśród uczestników targów. Potencjalnym pracownikom przedstawiły się w Hanowerze znane koncerny – takie jak BASF czy Olympus Europe – które rekrutują aktualnie specjalistów do swoich szeregów.
Pierwszego dnia targów w ramach wieczornej gali wręczono nagrodę EUROPEAN BIOTECHNICA AWARD. W roku 2011 konkurs skierowany był do środowisk akademickich – instytutów zajmujących się biotechnologią, medycyną i naukami przyrodniczymi – które mogą pochwalić się osiągnięciami w zakresie transferu technologii, ich implementacją biznesową i wprowadzaniem na rynek. Zwycięzcą została Unitectra - specjalizująca się w transferze technologii szwajcarska organizacja powstała we współpracy uniwersytetów z Bazylei, Berna i Zurychu. W uroczystości udział wzięło ponad 1300 gości – przedstawicieli świata nauki, biznesu i polityki.
Kolejna edycja targów BIOTECHNICA odbędzie się w dniach 8 – 10 października 2013.
(xt)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Deutsche Messe - Przedstawicielstwo w Polsce

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poradnik na temat kontroli jakości laboratoriów w branży farmaceutycznej
Przemysł farmaceutyczny nieustannie ewoluuje, a więc utrzymanie wysokich standardów w pracy laboratoriów ma teraz większe znaczenie niż...
-
Do czego służy wagosuszarka?
Człowiek rozumie, że termometr mierzy temperaturę czy ciśnienie – ciśnieniomierz. Ale czy wiemy, do czego służy urządzenie nazywane...
-
-
-
-
-
Komory klimatyczne - zasada działania i zastosowanie
www.srodowisko.pl