Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2012-01-16 | Ostatnia aktualizacja: 2012-01-16
Badanie agregacji białek za pomocą spektrometru masowego

Badanie agregacji białek za pomocą spektrometru masowego
Wielu chorobom towarzyszy agregacja białek. Zjawisko to jest również niekorzystne przy produkcji nowoczesnych leków opartych na białkach powodując straty podczas produkcji i magazynowania leku i doprowadzając do utraty jego skuteczności.
Istniejące techniki charakteryzowania zjawiska agregacji białek mają znaczne ograniczenia – np. analityczne ultrawirowanie i chromatografia wykluczania (żelowa – GPC/SEC) przynosi wyniki o małej rozdzielczości. Niska rozdzielczość powoduje trudności w rozróżnieniu np. tetramerów i pentamerów białek. Ponadto czas analizy liczony w dziesiątkach minut nie pozwala na zaobserwowanie dynamicznego procesu agregacji.
Rozwiązaniem okazało się zastosowanie spektrometrii masowej z jonizacją przez rozpylanie w polu elektrycznym (ESI). Metoda ta jest szybka i oferuje dużą rozdzielczość. W pierwszym etapie badania naukowcy z Uniwersytetu Massachusetts w USA podgrzali próbki białek by rozłożyć ich splątania, a następnie obserwowali proces skupiania i agregacji ich struktur. Za próbkę posłużyło ludzkie białko antytrombina III, która jest glikoproteina ważną w krzepnięciu krwi. Okazało się, że dane otrzymane ze spektrometru masowego pokrywają się z wynikami chromatografii żelowej. Na spektrogramie można było zaobserwować piki mas dla poszczególnych agregatów białek – znacznie szybciej niż w GPC/SEC.
Więcej w artykule Evaluation of Electrospray Ionization Mass Spectrometry as a Tool for Characterization of Small Soluble Protein Aggregates, który ukazał się w czasopiśmie "Analytical Chemistry".
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- C&EN

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Obecność i wykrywanie substancji PFAS w Polsce
Czym są PFAS i dlaczego budzą obawy? Substancje organiczne z grupy PFAS (związki per- i polifluoroalkilowe) to kilka tysięcy związków...
-
Lusterko stomatologiczne – odkryj, jak łatwo zadbać o jamę ustną
Kiedy myślimy o narzędziach dentystycznych, do głowy przychodzą nam wiertła, ssaki czy skomplikowane aparaty. Tymczasem to właśnie lusterko...
-
-
-