empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-04-16
Sterowanie ogrzewaniem w strefach zagrożenia wybuchem Ex

Terostaty ATEX

Jak sterować ogrzewaniem elektrycznym w wykonaniu przeciwwybuchowym Ex?

Strefy zagrożone wybuchem Ex wymagają doboru odpowiedniego wyposażenia. Dotyczy to również rodzaju zastosowanego w nich ogrzewania. Od lat sprawdzonym wyborem są grzejniki i nagrzewnice elektryczne, które posiadają certyfikaty uprawniające do pracy w strefach zagrożonych wybuchem. Aby zwiększyć komfort i bezpieczeństwo pracowników, warto zapewnić im optymalną temperaturę. Uzyskasz ją dzięki profesjonalnym termostatom z oferty Tom-El.
Dlaczego utrzymanie optymalnej temperatury ma tak duże znaczenie?

Utrzymanie odpowiedniej temperatury powietrza w strefach zagrożonych wybuchem Ex ma bardzo duże znaczenie. Optymalna temperatura przekłada się na większy komfort pracowników, którzy na co dzień przebywają w danym pomieszczeniu. Lepsze warunki pracy zwiększają ich precyzję, minimalizują zmęczenie oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń. Odpowiedni poziom temperatury zapewnia prawidłową pracę urządzeń i przebieg procesów technologicznych. Kluczem do zachowania najwyższego poziomu bezpieczeństwa jest staranne dobranie wyposażenia, które jest przeznaczone do pracy w strefach zagrożonych wybuchem. Dotyczy to również termostatów i czujników.
Jak sterować ogrzewaniem elektrycznym w strefach zagrożonych wybuchem?

W strefach zagrożonych wybuchem należy postawić na dedykowane rozwiązania technologiczne, które pozwalają na sterowanie ogrzewaniem elektrycznym. To wysokiej jakości termostaty, których konstrukcja przygotowana jest do pracy w trudnych warunkach. Odpowiednio dobrane pozwalają na kontrolę i regulację temperatury. Każdorazowo tego typu produkt powinien być dobierany do specyfiki danego obiektu. Pod uwagę bierze się również rodzaj zastosowanych urządzeń grzewczych ich moc itp. Poniżej przedstawiamy nowoczesne i wydajne rozwiązania z kategorii termostatów do stref zagrożonych wybuchem Ex.
Termostaty kapilarne w wykonaniu Ex STW i TW

Termostaty kapilarne to znane i sprawdzone już rozwiązania przeznaczone do kontroli i regulacji temperatury w obszarach zagrożonych wybuchem gazów i par cieczy palnych.
Termostaty mogą być stosowane w obiektach o charakterze przemysłowym takich jak: rafinerie ropy naftowej, platformy wiertnicze, zakłady chemiczne, akumulatorownie, lakiernie, magazyny wyrobów chemicznych itp.

Termostaty produkowane są w kilku wersjach wg DIN 14597:

jako monitor temperatury TW
jako zabezpieczeniowy monitor temperatury STW
jako zabezpieczeniowy ogranicznik temperatury STB

Szczegółowe opisy i porównania znajdują się na naszej stronie www.tom-el.com.pl oraz w kartach katalogowych.

Termostaty wykorzystują zjawisko rozszerzalności termicznej cieczy lub gazu. Szeroki zakres temperatury otoczenia pracy termostatów od – 40oC do +70o C pozwala na ich montaż w naprawdę trudnych warunkach pracy. Duża gama zakresów pomiarowych pozwala na dostosowanie odpowiedniego urządzenia do indywidualnych wymagań użytkownika.
Termostaty elektroniczne IRE IoT Ex

Niedawno rozszerzyliśmy ofertę o termostat elektroniczny IRE IoT-Ex. Można montować go natynkowo lub na konstrukcji wsporczej. Stworzono go z myślą o pracy w trudnych warunkach, dlatego doskonale sprawdza się w obiektach przemysłowych i w strefach zagrożonych wybuchem. Dla ułatwienia obsługi termostat wyposażono w dedykowane moduły Wi-Fi i Bluetooth. Pozwala to na zdalne sterowanie ustawieniami temperatury w pomieszczeniu. Wszystko za sprawą aplikacji mobilnej, która dostępna jest na urządzenia z systemem Android lub w przeglądarce. Zabezpieczenie dostępu hasłem sprawia, że możliwość sterowania systemem nie wpadnie w niepowołane ręce.

Za pomocą termostatu można m.in.:

kontrolować temperaturę procesów technologicznych
sygnalizować zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturę

Dla prawidłowego działania układu sterowania niezbędne jest wyposażenie termostatu w certyfikowany czujnik PT100. Dodatkowo użytkownik może ustawić alerty push-up lub e-mail, które będą informowały o ewentualnych awariach lub nieprawidłowej temperaturze wewnątrz strefy. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z miejsc o podwyższonym zagrożeniu wybuchem. Sterowanie układem ułatwia czytelny wyświetlacz.

Termostat posiada żółty kolor sygnałowy RAL 1003. Przeznaczony jest do stosowania w strefach: 1, 2, 21, 22 i w grupie wybuchowości IIB. Dzięki urządzeniu możliwe jest dokładne sterowanie temperaturą wewnątrz obiektu lub temperaturą urządzeń grzewczych.
Gdzie znajdują zastosowanie tego typu urządzenia?

Tego typu rozwiązania technologiczne znajdują zastosowanie w obiektach przemysłowych, gdzie panują trudne warunki. Wśród sektorów, gdzie wyszczególnia się strefy zagrożone wybuchem, znajdują się m.in.:

platformy wiertnicze;
tłocznie gazu;
rafinerie ropy naftowej;
zakłady chemiczne;
zakłady farmaceutyczne;
lakiernie;
akumulatorownie;
kontenery;
i inne.

Wszędzie tam należy zadbać o najwyższą jakość stosowanych urządzeń i ogrzewanie elektryczne, które posiada certyfikat potwierdzający możliwość pracy w pomieszczeniach o zwiększonym ryzyku wybuchu. Ostateczny wybór rodzaju ogrzewania oraz urządzeń sterowniczych, w tym termostatów, powinien przeprowadzić doświadczony specjalista.
Termostaty do stref zagrożonych wybuchem Ex od Tom-El

W ofercie Tom-El proponujemy wyłącznie sprawdzone urządzenia, grzejniki i termostaty, które przeznaczone są do pracy w strefach zagrożonych wybuchem. Termostaty gwarantują niezawodność pracy w trudnych warunkach i ułatwiają sterowanie ogrzewaniem elektrycznym. To zarówno nowości takie jak: IRE IoT Ex oraz STW i TW, jak i inne modele. Zapraszamy do zapoznania się z nimi oraz do zakupu naszych produktów.

Autor:
TOM-EL
Źródło:
https://tom-el.com.pl/blog/jak-sterowac-ogrzewaniem-elektrycznym-w-wykonaniu-przeciwwybuchowym-ex-2/
Dodał:
Tom-El

Czytaj także