Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-09-03
Perystaltyczne pompy ELRO – rodzaje i zastosowanie

Pompy perystaltyczne, nazywane również pompami jelitowymi, to innowacyjne produkty, które mają szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie transport medium wymaga wysokiej sterylności, szczelności i delikatności. Marka ELRO, należąca do międzynarodowego konsorcjum – firmy CRANE, jest światowym liderem w produkcji tego typu urządzeń. Jakie mamy rodzaje wyporowych pomp perystaltycznych ELRO i gdzie znajdują one zastosowanie?

projektbeztytulu16.png

 

Wyporowe pompy perystaltyczne ELRO – zasada działania

Tego typu urządzenia od zwykłych pomp różni przede wszystkim to, że transportowane medium, nie ma bezpośredniej styczności z elementami pompy. Przepływ cieczy odbywa się bowiem poprzez specjalne elastyczne przewody, gdzie medium jest przepychane za pomocą specjalnych rolek, paska karbowanego albo wirnika wyposażonego w krzywki przesuwające się po wężyku.

Taka konstrukcja i zasada działania pompy perystaltycznej pozwala tworzyć systemy pompowe proste w obsłudze, a przy tym łatwe w eksploatacji i czyszczeniu. Pompy ELRO w kategorii pomp jelitowych należą niewątpliwie do jednych z najbardziej wytrzymałych i funkcjonalnych.

Mogą one z powodzeniem służyć do transportu substancji delikatnych, jak i silnie zanieczyszczonych czy agresywnych. Dzięki pełnej szczelności podzespoły pompy nie są narażone na szkodliwy wpływ pompowanych substancji. Dlatego są to pompy o bardzo dużej żywotności oraz ich serwis jest ekonomiczny i prosty.

 

seriam3000.png

Źródło: https://gaa.com.pl/pk/producenci/pompy-crane/pompy-perystaltyczne-elro/

 

Pompy ELRO – zastosowanie

Ze względu na swoją szczelność i sterylność, pompy perystaltyczne mają zastosowanie szczególnie w takich branżach, w których oba te czynniki są niezwykle ważne. Czyli wszędzie tam, gdzie wymagana jest całkowita separacja tłoczonego medium od pozostałych elementów pompy. Dlatego też najczęściej tego typu rozwiązania spotykamy w:

  • medycynie – np. pompy do dializ,
  • przemyśle farmaceutycznym, chemicznym i kosmetycznym – np. produkcja leków, farb, kremów,
  • ochronie środowiska – oczyszczalnie ścieków, przepompownie, stacje uzdatniania wody
  • przemyśle okrętowym – urządzenia portowe i odpieniacze, oczyszczalnie na statkach
  • przemyśle spożywczym – np. produkcja czekolady, przemysł browarniczy
  • transporcie ładunków – napełnianie i opróżnianie cystern,
  • a także w przemyśle energetycznym.

Zastosowań pomp ELRO jest bardzo dużo. Są to pompy, które w bardzo łatwy sposób można dostosować do indywidualnych potrzeb. Również ze względu na wysoką jakość pracy i możliwość tłoczenia zarówno delikatnych, jak i agresywnych substancji, łącznie z medium zawierającym materiały włókniste czy cząsteczki stałe, są to pompy o bardzo uniwersalnym zastosowaniu.

Co najważniejsze, ELRO dopracowało do perfekcji systemy kontroli prawidłowej pracy pompy, wraz z systemem wczesnego ostrzegania o zużyciu czy nieszczelności węża. Pozwala to na przygotowanie się do szybkiej wymiany elementu bez konieczności dłuższego postoju produkcji.

Poszczególne typy pomp tej marki umożliwiają również pompowanie w odwrotnym kierunku. Producent oferuje także szeroki asortyment części i dodatkowego wyposażenia pomp, takich jak różnego rodzaju węże, szybkozłączki, łączniki, kolanka rurowe, kosze ssące, urządzenia do czyszczenia węży czy złącza do cystern itd.

 

Rodzaje pomp ELRO

Wyporowe jelitowe pompy ELRO dostępne są w trzech seriach:

  • M300 – kompaktowe i łatwe w transporcie pompy mobilne.
  • IP – pompy dedykowane do tłoczenia delikatnych substancji, odznaczające się świetnymi właściwościami ssącymi.
  • XP – pompy, które przy niewielkiej prędkości obrotowej, charakteryzują się wysoką wydajnością. Pompy z tej serii przy wyposażeniu w wystarczająco gruby przewód, mogą transportować substancje czy zawiesiny z zawartością większych elementów stałych.

Pompy produkowane przez ELRO należą do jednych z najbardziej cenionych na rynku. Ich uniwersalność, bezawaryjność – również w przypadku pracy na sucho oraz łatwa eksploatacja i serwis, pozwalają na bezproblemowe i długotrwałe użytkowanie, nawet w najbardziej wymagających warunkach pracy.

Źródło:
gaa.com.pl

Czytaj także