Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-02-08
Jak szybko skontrolować pipety?

5 praktycznych wskazówek i SOP

Planujesz ważny eksperyment, być może z rzadkimi lub cennymi substancjami? Musisz mieć pewność, że pomiary wykonane daną pipetą będą poprawne? Jak wszyscy dobrze wiemy, pipeta czasami spadnie, a jej części się zużywają. Dlatego zalecane jest sprawdzenie dokładności pipety przez szybki test z wykorzystaniem wagi laboratoryjnej. Jest to doskonały sposób na zapewnienie dokładności danych i obniżenie ogólnego ryzyka niepowodzenia pomiarów.

Dlaczego sprawdzenie dokładności pipety jest tak istotne?

Nawet 35% pipet wysyłanych do placówki kalibrującej jest niezgodnych ze specyfikacją (według badań East Coast Pharma w latach 1998–2003). Jeśli Twoja pipeta jest jedną z nich, czy to oznacza, że musisz poświęcić dużo czasu i wysiłku na ustalenie analiz, które mogły przez to ucierpieć? Jak duże jest ryzyko, że eksperymenty dostarczą błędnych wyników?

Jak tego uniknąć? Zmniejsz ryzyko towarzyszące pipetowaniu, regularnie prowadząc szybkie kontrole, które pozwolą wcześnie wykryć wszelkie niesprawności i oszczędzą niemiłych niespodzianek przy kolejnej kalibracji.

Jest to łatwy, nieskomplikowany proces, w którym używa się wagi laboratoryjnej.

Rezygnujesz z testów pipet, bo uważasz, że są trudne do wykonania? Jeśli tak, ten poradnik jest w sam raz dla Ciebie. Pokazujemy, jakie to łatwe! Wszystko, czego potrzebujesz, to waga, naczynko (najlepiej pułapka pary), trochę wody dejonizowanej oraz nasz bezpłatny poradnik z praktycznymi wskazówkami i procedurą SOP.

Co trzeba wziąć pod uwagę przy wykonywaniu szybkiej kontroli pipet? 5 praktycznych wskazówek


Kontrole grawimetryczne pipet wiążą się z dozowaniem próbek wody destylowanej do naczynia ustawionego na wadze analitycznej.

Dowiedz się, dlaczego należy pracować w środowisku, w którym nie występuje silny ruch powietrza, bezpośrednie nasłonecznienie ani drgania, oraz dlaczego trzeba uwzględniać utratę masy wskutek parowania podczas kontroli grawimetrycznej i jak ją zminimalizować przez zastosowanie pułapki pary.

Dla każdego z poniższych 5 warunków wstępnych zebraliśmy praktyczne wskazówki, które pomogą zapewnić pomyślny przebieg procesu:

  1. Środowisko
  2. Pipety i końcówki
  3. Ciecz testowa
  4. Waga
  5. Naczynko wagowe i parowanie

Dowiedz się, dlaczego szalki Petriego i duże zlewki o pojemności 100 ml, często używane do kontroli pipet, są nieodpowiednimi naczyniami wagowymi. W poradniku zamieszczono dane doświadczalne dotyczące parametrów, które decydują o szybkości parowania, wskazujących np., że im większa powierzchnia cieczy w naczyniu, tym szybsze parowanie.

W celu zminimalizowania strat powstałych w wyniku parowania podczas ważenia, zwłaszcza w przypadku małych objętości (< 50 μl), należy stosować naczynie z pokrywką i w miarę możliwości pułapkę pary.

Jak wykonać szybką kontrolę? Stosując SOP złożone z 10 kroków.


Zastosuj SOP zawarte w nowym poradniku, a szybko odkryjesz wszelkie usterki i wyłączysz wadliwe pipety z rutynowych prac laboratoryjnych.

Wszystko, czego potrzebujesz, to waga, naczynko (najlepiej pułapka pary), trochę wody dejonizowanej oraz nasz bezpłatny poradnik z 5 praktycznymi wskazówkami i procedurą SOP.

Odwiedź stronę METTLER TOLEDO i pobierz poradnik.

Czytaj także