Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-05-02
Historia antybiotyków - 10 faktów i ciekawostek o antybiotykach

historiaantybiotykow.jpg

Antybiotyki to leki, których celem jest zatrzymanie rozwoju bakterii w organizmie lub ich całkowite zniszczenie. Pomimo że każdy z nas choćby raz w życiu o nich słyszał, niewiele osób zdaje sobie sprawę, kiedy powinny być stosowane oraz jak silne działanie mogą mieć. Poznaj 10 faktów i ciekawostek o antybiotykach!

 

Czym są antybiotyki?

Mianem antybiotyków określa się środki przeciwzapalne, które stosuje się głównie w przypadku pojawienia się infekcji. Mają one działanie bakteriostatyczne (hamują namnażanie się bakterii lub utrudniają ich wzrost) lub bakteriobójcze (niszczą drobnoustroje). Za pierwszy dostępny lek tego typu dostępny na rynku farmaceutycznym uważa się penicylinę , której pojawienie się miało znaczący wpływ na rozwój leczenia chorób zakaźnych. Obecnie na rynku istnieje wiele nowoczesnych antybiotyków, które są wydawane wyłącznie na receptę.

 

Antybiotykoterapia, czyli kiedy stosuje się antybiotyki?

Antybiotyki są stosowane głównie podczas leczenia takich infekcji bakteryjnych, jak angina , zapalenie zatok, zakażenie dróg moczowych czy zapalenie ucha. Zważywszy na fakt, że ich stosowanie bez potrzeby może prowadzić do pojawienia się niepożądanych skutków ubocznych. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby były one przyjmowane jedynie po przepisaniu ich przez lekarza. Jeśli więc zastanawiasz się, kiedy brać antybiotyki, odpowiedź jest prosta - antybiotykoterapia jest zalecana głównie w przypadku, gdy liczba szkodliwych bakterii jest zbyt duża, aby organizm samodzielnie mógł zwalczyć je wszystkie.

 

10 faktów i ciekawostek o antybiotykach

1. Pierwszy antybiotyk (penicylina) został wynaleziony przez Alexandra Fleminga.

Miało to miejsce w 1928 roku, w Londynie.

2. Antybiotyki nie mogą być przyjmowane w przypadku wystąpienia przeziębienia, grypy, kataru lub wirusowego zapalenia oskrzeli.

Pomimo że antybiotyki mają silne działanie, nie są w stanie zwalczyć wirusów.

3. Mogą osłabić organizm.

Regularne przyjmowanie antybiotyków może doprowadzić do osłabienia systemu odpornościowego, ponieważ zwalczają one każdy rodzaj bakterii - zarówno te złe, jak i dobre.

4. Antybiotyki mogą być przyjmowane na różne sposoby.

Antybiotyki mogą być przyjmowane przez pacjenta doustnie, miejscowo (np. krem, maść, spray) lub dożylnie.

5. Istnieje ponad 100 rodzajów antybiotyków.

Dzięki temu, że istnieje tak wiele rodzajów antybiotyków, pacjenci mający uczulenie na konkretny składnik w składzie leku bez problemu mogą otrzymać zamiennik.

6. Słowo "antybiotyk" zostało użyte po raz pierwszy pod koniec 1800 roku.

Znaczenie tego słowa było dość proste - "niszczący dla mikroorganizmów".

7. Antybiotyki nie są w stanie uchronić przed chorobą.

Wpływ na to ma fakt, że nie mają one działania profilaktycznego.

8. Wyróżnia się sześć głównych grup antybiotyków.

Wszystkie antybiotyki dostępne na rynku można podzielić na 6 głównych grup , a mianowicie: penicyliny, cefalosporyny, tetracykliny, aminoglikozydy, makrolidy oraz fluorochinolony.

9. Antybiotyki powinny być przyjmowane nawet w momencie, gdy pacjent poczuje się już lepiej.

Jak zostało już wspomniane wcześniej - powinny być one przyjmowane zgodnie z zaleceniem lekarza.

10. Nie powinno przyjmować się antybiotyków, które są pozostałością po poprzedniej infekcji.

Stosunkowo często zdarza się, że pozostawiamy leki po przebytej infekcji lub chorobie "na wszelki wypadek" - aby mogły nam pomóc, gdy znów pojawią się podobne objawy. Należy jednak pamiętać, że na różne przypadłości stosowane są różne antybiotyki. Może więc okazać się, że organizm albo uodporni się na konkretny antybiotyk i nie zwalczy wirusów, albo ich zażywanie bez kontroli lekarza doprowadzi do pojawienia się skutków ubocznych.

 

W trakcie choroby postaw na zdrowy rozsądek

Najlepszym sposobem, aby pomóc spowolnić rozprzestrzenianie się lub zniszczenie bakterii jest przyjęcie antybiotyku . Należy jednak robić to mądrze, zgodnie z obowiązującymi zasadami. W przypadku lżejszych infekcji o charakterze wirusowym, które nie wymagają zastosowania antybiotyku, warto sięgnąć po leki na przeziębienie i grypę, które pomogą zwalczyć objawy i poprawić samopoczucie.

Źródło:
wapteka.pl

Czytaj także