Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-11-06
Czy znasz 12 zasad zielonej chemii i 6 zasad eco-ekstrakcji ?

Zastosowanie nadkrytycznego CO2 w przemyśle perfumeryjnym oraz branży beauty

Konsumenci pragną używać kosmetyków i zapachów pochodzenia naturalnego, przez co poszukują produktów wytwarzanych z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Wyzwanie to jest stawiane producentom, którzy zwracają się ku narzędziom technologicznym zdolnym do wyodrębnienia produktu naturalnego bez jego degradacji. Jednocześnie muszą spełniać rygorystyczne przepisy dotyczące np. alergenów, ograniczenia związane z pestycydami, zakazy stosowania niektórych rozpuszczalników, surowców itp.

W tym kontekście technologia nadkrytycznego CO2 jawi się jako idealne rozwiązanie ekstrakcyjne pozwalające na zachowanie naturalnych cech elementów roślinnych oraz jako w pełni komplementarna technologia.

Dziś ekologia, szacunek dla środowiska oraz zdrowie stają się podstawowymi wartościami w produkcji - technika ekstrakcji nadkrytycznej spełnia 12 zasad zielonej chemii i 6 zasad eco-ekstrakcji.

 

W przemyśle perfumeryjnym zastosowanie nadkrytycznego CO2 do ekstrakcji i frakcjonowania pozwala na uzyskanie ekstraktów zapachowych ze świeżych kwiatów.

Ekstrakcja nadkrytycznym CO2 pozwala na uzyskanie ekstraktów innych niż ekstrakty uzyskane z wykorzystaniem heksanu. Producenci coraz częściej sięgają po ekstrakty CO2, w celu uzyskania kompozycji zapachowych prezentujących przeróżne właściwości organoleptyczne. Blauer's Jungle Essence w 2019 roku wykorzystuje w kompozycji swojej gamy zapachowej ekstrakt z kardamonu uzyskany z wykorzystaniem ekstrakcji nadkrytycznej CO2.

Podsumowując, ekstrakcja nadkrytyczna jest idealnym rozwiązaniem dla przemysłu perfumeryjnego. Ekstrakcja nadkrytyczna CO2 jest atrakcyjna pod względem ekonomicznym i szerokiej możliwości zastosowania.

 

Ekstrakcja nadkrytyczna CO2 w branży beauty

W przemyśle kosmetycznym stosuje się rozpuszczalniki organiczne, takie jak aceton, etanol, metanol lub benzen, których zastosowanie może być niebezpieczne ze względu na wykazywaną toksyczność. Nadkrytyczny CO2 to po prostu stan dwutlenku węgla pomiędzy stanem ciekłym, a gazowym - stan ten pozwala mu na posiadanie właściwości rozpuszczalnika i możliwość wniknięcia do wnętrza materiału w celu wyodrębnienia pożądanych związków.

Proces ten umożliwia wyselekcjonowanie pożądanych składników aktywnych i przeprowadzenie selektywnej ekstrakcji. Technologia ta jest znacznie bardziej wydajna oraz przyjazna środowisku niż konwencjonalna destylacja.

 

Przeczytaj cały artykuł tutaj  -> Gdy chemia styka się z ekologią

Czytaj także