Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-11-18
Badanie płytą vss - kiedy jest niezbędne i co warto o nim wiedzieć?

adobestock_101366766-1.jpeg

Wiele prac wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań technologicznych, jednak należy także pamiętać o badaniach geotechnicznych. Doskonałym tego przykładem jest określenie nośności gruntów płytą statyczną vss. Warto wiedzieć, że takie badania najczęściej potrzebne są przed wykonaniem drogi czy podbudowy. Co warto wiedzieć na temat właściwości płyty vss i na czym polegają badania nośności gruntu?

 

 

Na czym polega badanie wykorzystujące płytę vss?

Badanie płytą vss wykorzystuje nacisk statyczny. Polega na pomiarze pionowym odkształceń danej warstwy. Biorąc pod uwagę sztukę obciążenia, należy go realizować skokowo, a więc co 0,05 MPa, aż do osiągnięcia 350 kPa. W kolejnym kroku trzeba dokonać stopniowego obciążenia co 0,1 MPa. Taki pomiar wykonuje się w dwóch cyklach. Dzięki temu uzyskuje się wartość modułu odkształcenia pierwotnego E1, wtórnego E2 oraz wskaźnika odkształcenia I0.

 

Aparat do badania nośności płytą - zalety zastosowania

Badanie aparatem vss nie jest krótkie. Trwa minimum godzinę, jednak trzeba wiedzieć, że jest to badanie najdokładniejsze. Dzięki niemu można precyzyjnie sprawdzić podłoże aż do 50 cm poniżej płyty vss. Należy jednak pamiętać o konieczności użycia przeciwwagi. Trzeba wiedzieć, że podłoże gruntowe powinno posiadać odpowiednie zagęszczenie i nośność. Dlatego przed wykonaniem inwestycji budowlanej należy dokładnie poznać parametry gruntu i zbadać litologię. Takie badania pozwalają uniknąć katastrof budowlanych i zapadnięcia się dróg czy osiadania budynków. Statyczna płyta do badania nośności gwarantuje dużą dokładność pomiaru, wszak aparat składa się z kilku elementów:

  • stalowej płyty;
  • pompy hydraulicznej z manometrem;
  • miernika (może być elektroniczny lub zegarowy);
  • statywu;
  • przedłużaczy.

Miernik przymocowany jest do statywu, który stoi obok płyty. Jego zadanie jest bardzo ważne, wszak określa on wielkość osiadania płyty vss, która wraz z przyrostem obciążenia zagłębia się w podłoże. Należy jeszcze pamiętać, że przedłużacze trzeba dostosować do wysokości całej aparatury pomiarowej, a ponadto do wysokości, na której znajduje się punkt podparcia. Ów punkt podparcia musi stanowić przeciwwagę. Powinien być na tyle ciężki, że możliwe jest przeprowadzenie badania nośności. Może być to np. koparka, ciężarówka, czy inny ciężki sprzęt znajdujący się na budowie.

 

Jak prowadzi się badania za pomocą płyty vss?

Przed rozpoczęciem badania, konieczne jest właściwe przygotowanie podłoża gruntowego. Należy usunąć luźną warstwę gruntu. Jeżeli nadal znajdują się na niej większe ziarna, to także niezbędne jest ich usunięcie. Powierzchnia powinna być maksymalnie pozioma oraz równa. Dodatkowo więc można ją wyrównać, wystarczy rozprowadzić cienką warstwę piasku. Teraz potrzebna będzie płyta vss oraz przeciwwaga. Płytę należy obciążyć w dwóch cyklach. Należy pamiętać, że pomiędzy nimi występuje jeszcze faza odciążania. W pierwszym cyklu trzeba obciążyć płytę vss, zwiększając obciążenia skokowo, co 50 kPa. Następnie odczytuje się wynik. W kolejnym etapie dociąża się płytę i zapisuje głębokość, na jaką aparat vss zagłębił się w podłoże. Pierwszą fazę cyklu określa się mianem pierwotnego modułu odkształcenia gruntu. Kolejna zaś wyznacza moduł odkształcenia wtórnego. Dzięki tym modułom można wyznaczyć również wskaźnik odkształcenia gruntu.

 

Dlaczego warto zdecydować się na badanie nośności gruntu przy użyciu płyty vss?

Statyczna płyta do badania nośności zapewnia maksymalną dokładność. Dzięki takiemu badaniu można opracować pełną dokumentację, która jest niezbędna przy dużych, ale i mniejszych przedsięwzięciach budowlanych. Odpowiednio przeprowadzone badanie zapobiega osiadaniu budynków, co niestety zdarza się coraz częściej. Wiąże się to z tym, że inwestorzy muszą później ponosić dodatkowe koszty. Przed wyłożeniem asfaltu czy przygotowaniem torów kolejowych należy także przeprowadzić takie badanie, gdyż, jak wiadomo, grunt musi wytrzymać obciążenia przez wiele lat. Nie bez znaczenia jest fakt, że daje ono naprawdę wiarygodne wyniki, a koszty jego przeprowadzenia nie są duże. Trzeba oczywiście zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Dobrym wyborem będą aparaty vss Viateco. Można postawić np. na wersję z osiadaniem mierzonym w trzech punktach na obwodzie płyty vss. Dodatkowo dostępne są akcesoria, choćby czujniki cyfrowe, ale i elektroniczne systemy pomiaru siły, czy nawet opcja tworzenia raportów.

 

Źródło:
viateco.eu