Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-02-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-02-24
Związki nieorganiczne w przemyśle kosmetycznym
Związki nieorganiczne w przemyśle kosmetycznym

Przemysł kosmetyczny stale się rozwija i aby spełnić oczekiwania konsumentów, potrzebne są nowe rozwiązania, które działają na różne problemy. Między innymi dlatego w składach kosmetyków wykorzystuje wiele związków chemicznych, w tym pierwiastki w stanie wolnym i takie związki nieorganiczne jak tlenki metali, wodorotlenki oraz kwasy i sole nieorganiczne. Jaką pełnią rolę i w jakich kosmetykach można je znaleźć? Koniecznie czytaj dalej, by się dowiedzieć!

 

Pierwiastki w stanie wolnym

W przemyśle kosmetycznym używa się kilku pierwiastków w stanie wolnym. Są to przede wszystkim:

  • Siarka - ma działanie przeciwtrądzikowe, przeciwgrzybiczne, przeciwpasożytnicze i przeciwłupieżowe. Zazwyczaj można znaleźć ją w składzie maści, płynów oraz zasypek przeznaczonych dla różnych chorób skóry.
  • Tlen - to pierwiastek niezbędny do życia, w kosmetykach zazwyczaj znajduje się jego alotropowa odmiana, czyli ozon, wykazujący właściwości odżywcze. Jest stosowany w produktach kosmetycznych dla cery pozbawionej blasku, ale wspomaga też leczenie trądziku, likwidowanie blizn i zwalczanie cellulitu.
  • Chlor - dodany do kosmetyków ma działanie bakteriobójcze i dezynfekujące.
  • Węgiel - w składach kosmetyków znajduje się węgiel aktywny, który zyskał ostatnio dużą popularność. Ma działanie oczyszczające, detoksykujące oraz regulujące i jest obecny w składzie maseczek do twarzy, mydeł, żeli do twarzy oraz past do zębów.
  • Złoto - ma właściwości przeciwzmarszczkowe, regeneracyjne i odżywcze. Znajduje się w mleczkach, tonikach, kremach i żelach.

 

Tlenki metali 

Tlenki metali są dodawane do kosmetyków poprzez wymieszanie ich sproszkowaną i sterylną formę z pigmentami. Są one hipoalergiczne i bezpieczne dla skóry. Najczęściej w kosmetykach znajdują się: tlenek cynku, żelaza, tytanu, krzemu.

Tlenek cynku rozjaśnia, goi i wysusza skórę i ma właściwości chłonne i dezynfekujące. Jest składnikiem zasypek, talków i pudrów oraz kosmetyków przeciwtrądzikowych. Z kolei tlenek tytanu, zwany bielą tytanową, nadaje kosmetykom białą barwę. Barwnikiem jest również tlenek żelaza i stosuje się go głównie w kosmetykach do makijażu. Natomiast tlenek krzemu absorbuje nadmiar sebum i wilgoć ze skóry, więc dodaje się go do kosmetyków matujących.

 

Wodorotlenki

W produktach kosmetycznych można znaleźć wiele wodorotlenków. Wodorotlenek magnezu ma właściwości antybakteryjne, antyseptyczne, neutralizuje zapach potu, więc dodaje się go do dezodorantów i antyperspirantów. Podobne zastosowanie ma wodorotlenek glinu, gdyż wiąże wodę, co zapobiega nadmiernemu poceniu się.

Często stosowany jest również wodorotlenek sodu. Reguluje on pH skóry, ma działanie bakteriobójcze i silnie oczyszcza. Można znaleźć go w płynach i żelach do mycia, preparatach do usuwania skórek wokół paznokci albo peelingach. Wodorotlenek sodu 50% w zbiornikach IBC lub cysternach znajdziesz w ofercie firmy Foodcom: https://foodcom.pl/products/wodorotlenek-sodu-50-e524/.

 

Kwasy nieorganiczne 

W składzie kosmetyków znajdują się również kwasy nieorganiczne. Kwas borowy ma właściwości bakteriobójcze i jest konserwantem. Można go znaleźć w dezodorantach, zasypkach, kremach, maściach. Kwas krzemowy ma działanie oczyszczające, więc znajduje się w kosmetykach dla cery trądzikowej. Wygładza też naskórek i goi zadrapania po goleniu.

Kwas azotowy używany jest do produkcji zapachów, zaś kwas chlorowy do dezynfekcji. Używa się również kwasu ortofosforowego, jako konserwantu i stabilizatora.

 

Sole nieorganiczne

Solami nieorganicznymi stosowanymi w produkcji kosmetyków są między innymi wodorowęglan sodowy, czteroboran sodowy, nadboran sodowy i ałuny. Wodorowęglan sodowy można znaleźć w składzie past do zębów, gdyż wspomaga ich działanie czyszczące. Z kolei czteroboran sodowy ma wpływ na proces emulgacji kremów i jest konserwatorem. Nadboran sodowy działa wybielająco, rozjaśniająco i złuszczająco. Ałuny zaś są istotne w produkcji antyperspirantów, dezodorantów i kosmetyków po goleniu.  

 

Podsumowanie

Obecnie konsumenci są coraz bardziej świadomi i uważnie czytają skład kosmetyków. Wszelkie substancje, które mogą być potencjalnie niebezpieczne, zdecydowanie ich niepokoją. Na szczęście obecność związków nieorganicznych jest absolutnie uzasadniona - nie dość, że nie są szkodliwe, to mają wiele właściwości, bez których kosmetyki nie działałyby tak, jak powinny. Pełnią również rolę konserwantów, przedłużając okres przydatności do użycia.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
foodcom.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także