Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2012-01-25 | Ostatnia aktualizacja: 2012-01-25
Zabezpieczanie próbek do badania za pomocą drukarki

Zabezpieczanie próbek do badania za pomocą drukarki
Papierowe testy analityczne wykonane w technice mikrokanalikowej dają nadzieję na tanią diagnostykę chorób w państwach o ograniczonych wydatkach na opiekę medyczną. Niestety takie testy są narażone na problem parowania lub zanieczyszczenia składników np. badanej krwi.
Naukowcy z amerykańskiego California Polytechnic State University użyli dostępnej w sklepach, zwykłej drukarki do zabezpieczenia papierowych urządzeń mikrokanalikowych. Nałożono na nie maksymalnie 6 warstw tonera po obu stronach papieru. Okazało się, że już przy 4 warstwach papier stał się odporny na wodę i chronił badaną próbkę przed zanieczyszczeniem.
Ponadto badana ciecz szybciej poruszała się mikrokanalikami pokryty tonerem niż kanalikami wydrążonymi w papierze, ale bez powłoki ochronnej – dzięki temu zredukowano parowanie próbki, która szybciej docierała do docelowego miejsca analizy. Problemem jaki napotkali naukowcy było ciepło generowane podczas drukowania, które niszczy 90 proc. enzymów stosowanych w analizach, a które znajdują się w mikrourządzeniu analitycznym. Aby temu zapobiec zostawiono otwór o średnicy 1 mm, przez który po zadrukowaniu zaaplikowano enzymy.
Zabezpieczanie papierowych urządzeń mikrokanalizkowych za pomocą toneru jest zarówno łatwe jak i tanie. Szacowany koszt tej operacji to kilka centów amerykańskich na każde urządzenie. Równocześnie na takim urządzeniu można wydrukować instrukcje, rysunki poglądowe, co nie jest możliwe gdy urządzenie zabezpiecza się za pomocą laminowania.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- C&EN

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Wpływ zastosowanej linii transportującej próbkę na wyniki pomiarów chromatografu
Pomiary analityczne to procesy badawcze, bez których trudno wyobrazić sobie w dzisiejszych czasach funkcjonowanie wielu branż gospodarki. Jakże...
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
Woda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
-
-
-
-
-