Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-05-01  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-05-01
Wydajna metoda produkcji wodoru
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Kluczową rolę w zmniejszaniu naszej zależności od paliw kopalnych będzie odgrywał wodór. Jednak jak do tej pory jego produkcja na dużą skalę i w przystępnej cenie stanowi duże wyzwanie. Może się to zmienić dzięki najnowszej pracy naukowców z Laboratorium Energii Odnawialnej EPFL (LRESE).

Opracowali oni system fotoelektrochemiczny, który w połączeniu ze skoncentrowanym napromieniowaniem słonecznym i inteligentnym zarządzaniem temperaturą może przekształcić energię słoneczną w wodór o niespotykanej dotąd mocy i gęstości prądu. Co więcej, jest to technologia stabilna i może sprostać dziennej dynamice promieniowania słonecznego.

Saurabh Tembhurne, współautor badania, powiedział: „W naszym urządzeniu cienka warstwa wody przepływa przez ogniwo słoneczne, aby je schłodzić. Temperatura systemu pozostaje stosunkowo niska, dzięki czemu ogniwo słoneczne zapewnia lepszą wydajność." Fredy Nandjou, badacz z LRESE, powiedział: „Równocześnie ciepło wydobywane przez wodę jest przekazywane do katalizatorów, poprawiając tym samym reakcję chemiczną i zwiększając wydajność produkcji wodoru".

Wyniki przeprowadzonej przez nich demonstracji w skali laboratoryjnej były tak obiecujące, że urządzenie zostało rozbudowane i jest obecnie testowane na zewnątrz, na terenie kampusu Lusanne EPFL. Naukowcy szacują, że system może działać przez ponad 30 000 godzin bez wymiany części. Kierownik projektu,Sophia Haussener, podkreśla: „Przy słonecznej pogodzie nasz system może generować do 1 kilograma wodoru dziennie, co jest wystarczające, aby samochód napędzany wodorem mógł przejechać od 100 do 150 kilometrów."

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
techxplore.com; sciencedaily.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także