Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-05-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-06-13
Wood so cool - drewno do chłodzenia
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Badacze z University of Maryland i University of Colorado wykorzystali rozwiązania przyrody, aby znaleźć sposób na pasywne chłodzenie. W coraz większym wyścigu o oszczędzanie energii zastosowanie takiej metody, która nie wymaga energii i jest już, bardzo często, wbudowana w dom, może stanowić prawdziwy przełom.

Mowa tu o drewnie. Dzięki drobnym strukturom, jak nanowłókna i komory do przenoszenia wody i składników odżywczych, specjalnie przetworzone drewno może emitować ciepło. Profesor Jian Li, członek Chińskiej Akademii Inżynierii, niezwiązany z badaniami, powiedział: „Ta praca znacznie rozszerzyła wykorzystanie drewna o wysokowydajne aplikacje energooszczędne i zapewniła zrównoważony sposób walki z kryzysem energetycznym".

Zespół prof. Liangbing Hy z Maryland pracuje z drewnem od dawna. W ich dorobku znajduje się już m.in. przezroczyste drewno czy oczyszczacz do wody na jego bazie. Tym razem zespół wraz kolegami z Colorado opracował drewno chłodzące. Dokonali tego poprzez usunięcie ligniny – elementu, który czyni je brązowym i bardzo silnym. Następnie zostało ono skompresowane i wzbogacone o hydrofobowy związek, który uczynił je wodoodpornym. W ten sposób powstał jasny, biały materiał budowlany, który może zostać wykorzystany do usuwania nadmiaru ciepła z budynków.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
phys.org; today.umd.edu
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :