Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-04-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-04-27
Wiązanie wodór-węgiel pod lupą
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Międzynarodowy zespół badawczy, gromadzący naukówców z Niemiec, USA i Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym artykule opisał próby zobaczenia tworzenia się wiązania kowalencyjnego w skali atomowej. Odkryli oni bowiem, że znaczna liczba wiązań wodoru z węglem powstaje, gdy atomy wodoru zderzają się z grafenem.

Aby utworzyło się wiązanie kowalencyjne między atomami, energia musi przepłynąć z nich do reszty cząsteczek w danym systemie. W związku z tym naukowcy „wystrzelili" atomy wodoru z dużą prędkością wprost na arkusz grafenu. Następnie ściśle mierzyli i monitorowali, co się działo.

Okazało się, że na skutek kolizji powstało wiązanie między atomem wodoru i atomami węgla w grafenie, a energia została bardzo skutecznie rozproszona przez falę dźwiękową w płaszczyźnie, która uformowała się wzdłuż długości arkusza grafenu. Jednocześnie powstałe wiązanie było tak silne, że wiele atomów mogło trwale „przyczepić się" do grafenu. Eksperymenty te ujawniły nieznany dotąd sposób utraty energii w sytuacji, w której tworzą się wiązania kowalencyjne. Otwierają one nowe drogi dalszych badań nad jego naturą, a także praktycznych zastosowań w inżynierii materiałowej.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
science.sciencemag.org; phys.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także