
Liczba komórek rakowych (CTC) krążących we krwi pacjenta świadczy o stopniu zaawansowania choroby. Obecność CTC we krwi jest także wskaźnikiem kierunku rozprzestrzeniania się nowotworu w ludzkim ciele. Jednak ze względu na dużą liczbę prawidłowych komórek i rzadkie pojawianie się tych nieprawidłowych w próbkach krwi, wykorzystanie biochemicznych i immunofluorescencyjnych technik wykrywania CTC jest powolne i mało efektywne. Z tego powodu grupa badaczy z Uniwersytetu Pekińskiego opracowała system izolacji mikroprzepływowej CTC.
W oparciu o przedstawioną technikę, próbka krwi przechodzi przez układ, w którym komórka nowotworowa jest filtrowana. Mniejsze komórki jak np. erytrocyty i leukocyty przechodzą przez filtry. Wykorzystanie stopniowej filtracji przestrzennej czyni tę technikę jednocześnie wydajną i prostotą. Ponad 90% obecnych w krwi CTC ulega przechwyceniu. Dla zwiększenia dokładności, próbka krwi jest poddawana również procesowi lizy w celu usunięcia ewentualnych resztek czerwonych krwinek.
Przez lizę czerwonych krwinek, nie tylko uzyskuje się znaczne zmniejszenie całkowitego czasu obróbki, ale również przeciwdziała problemowi powstawania skrzepów spotykanym w większości systemów filtrowania CTC. Opracowana technika filtracji daje rezultaty, które umożliwiają jej zastosowanie w badaniach przesiewowych i biopsji, służących do diagnostyki raka.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- medgadget.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czysta waga w 8 krokach
Czysta waga to pierwszy krok ku bezpiecznemu i dokładnemu ważeniu, a zarazem najważniejsze działanie przyczyniające się do wydłużenia okresu...
-
Do czego służy wagosuszarka?
Człowiek rozumie, że termometr mierzy temperaturę czy ciśnienie – ciśnieniomierz. Ale czy wiemy, do czego służy urządzenie nazywane...
-
-
-
-