Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-07-20   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-07-20
Urządzenia spintroniczne coraz bliżej
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Naukowcy na całym świecie pracują nad opracowaniem urządzeń wykorzystujących wewnętrzne właściwości magnetyczne elektronów do przechowywania i przetwarzania informacji. Są to tzw. urządzenia spintroniczne.

Aby jednak były one technicznie wykonalne, muszą funkcjonować w temperaturze pokojowej. Większość warstwowych półprzewodników ferromagnetycznych wykazuje temperaturę Curie poniżej 0 K. Co więcej, oddziaływania w tych układach pozostają niezbadane.

Zespół z National University of Singapore, University College London (UCL) oraz University of Science and Technology w Pekinie niedawno zaproponowali nową metodę modulowania anizotropii jednego z warstwowych półprzewodników ferromagnetycznych.

Docent Goki Eda, który kierował zespołem, powiedział: „Pomysł elektrycznego sterowania magnetyzmem w półprzewodniku magnetycznym jest kluczem do opracowania energooszczędnych urządzeń do przetwarzania i przechowywania informacji."

Te odkrycia mogą przyczynić się do opracowania nie tylko urządzeń, ale także do badań innych warstwowych półprzewodników i modulacji właściwości magnetycznych.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
techxplore.com; newsbreak.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :