Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-07-23   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-08-22
Transport kropli na nową skalę
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Zespół badawczy z Uniwersytetu Miejskiego w Hongkongu oraz trzech innych uczelni opracował nowy mechanizm transportu kropel z rekordową prędkością bez dodatkowego nakładu energii. Krople można również przesuwać w pionowej płaszczyźnie, czego nie osiągnięto nigdy wcześniej. Metoda ma ogromny potencjał do bycia zastosowaną w urządzeniach mikroprzepływowych, bioanalitycznych i wielu innych.

Tradycyjne metody transportowania kropel wody mają swoje ograniczenia. Przede wszystkim, aby transportować je z dużą prędkością konieczny jest duży gradient zwilżania. Z kolei do transportowania na duże odległości konieczny jest mały gradient, co ogranicza prędkość.

Aby rozwiązać ten problem, badacze opracowali metodę, która umożliwia jednokierunkowy i samobieżny transport kropli na różnych podłożach. Stało się to możliwe dzięki manipulacji ładunkiem powierzchniowym. Taki transport kropli możliwy jest nie tylko na płaskich powierzchniach, ale także na powierzchniach elastycznych i pionowo. Ponadto można transportować różne płyny, w tym ciecze o niskim napięciu powierzchniowym.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
phys.org; sciencedaily.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :