Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-10-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-10-17
Rozwój nanotechnologii w Rosji
sxc.hu
sxc.hu

Rosyjskie przedsiębiorstwa nanotechnologiczne, m.in. Rosnano, zdecydowały się powołać związek, który będzie lobbować interesy branży w strukturach państwowych oraz promować nowe rozwiązania na rosyjskim i międzynarodowym rynku.

Za początek rozwoju nanotechnologii przyjmuje się 2007 rok, kiedy powołano korporację państwową Rosnano. Od tamtej pory branża uczyniła wielki krok naprzód, osiągając wyniki sprzedaży rocznej w wysokości 150 miliardów rubli (ok. 70 mld euro). Rosnano przypada około jednej trzeciej tego rynku. W 2010 roku rozmiar produkcji Rosnano osiągnął 1 miliard rubli, w 2011 roku – 11 miliardów rubli, a w tym roku przewiduje się dochód około 25 miliardów.

Jeśli chodzi sektory, w których działa rosyjska nanotechnologia, dominuje przetwórstwo ropy naftowej i branża chemiczna. Jednym z ostatnich projektów, w którym kompania Rosnano wzięła bezpośredni udział, był projekt alternatywnego akumulatora. Przyrząd o rozmiarze zapalniczki działający w oparciu o butan, mogący naładować telefon komórkowy albo laptop 10-15 razy. Inny projekt, który narodził się na Uniwersytecie Moskiewskim, to mikroskop do obserwacji długotrwałych procesów biologicznych z możliwością sterowania przez internet. O nim oraz o innych opracowaniach w dziedzinie chemii opowiedział Igor Jaminski, profesor na wydziale chemicznym oraz fizycznym tego uniwersytetu:

"Mamy podstawowy projekt, czyli rozszerzenie istniejącej produkcji narzędzi nanoanalityki dla biologii, medycyny i badań materiałowych. W ramach tego projektu wykonaliśmy serię różnych przyrządów. To skaningowy mikroskop sondujący, najszybszy i dysponujący największą rozdzielczością mikroskop na świecie. Drugi taki przyrząd to nuklearna waga. Na tej podstawie opracowaliśmy czujnik antygenu specyficznego dla prostaty. Otrzymaliśmy przenośny przyrząd do ekspresowej diagnostyki."

Obecnie w Rosji działa ponad 240 firm, które zajmują się produkcją nanotechnologiczną. W ciągu najbliższych dwóch lat swoją działalność rozpocznie 12 ośrodków nanoprzemysłu. Pierwszy z nich już pod koniec tego roku pojawi się w Kazaniu. Kolejne zostaną zlokalizowane w obwodzie moskiewskim i leningradzkim, a także na Syberii i na Uralu. W tych ośrodkach będzie można opracowywać i testować projekty nanotechnologiczne nie inwestując w drogi sprzęt laboratoryjny.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ruvru.ru
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także