Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-06-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-06-29
Przenośny spektrometr do badania żywności [video]
Przenośny spektrometr do badania żywności [video]
Przenośny spektrometr do badania żywności [video]
Naukowcy z amerykańskiego Purdue University opracowali miniaturowy, przenośny spektrometr masowy służący do badania substancji chemicznych obecnych w produktach spożywczych. Co więcej nowy spektrometr jest w stanie analizować produkty na zawartość bakterii E. Coli oraz Salmonelli.

Zespół naukowców z Purdue University - R. Graham Cooks, Henry Bohn Hass i Zheng Ouyang zbudował przenośny spektrometr masowy, który w ciągu kilku minut potrafi zanalizować skład chemiczny produktów kupowanych w sklepach – co więcej nie jest konieczne pobieranie próbek do analizy. Zwykle w celu wykonania takich badań najpierw pobiera się próbki produktów, które następnie badane są standardowym spektrometrem mas w laboratorium, co potrafi trwać nawet kilka dni.

Spektrometria masowa jest bardzo dokładną, precyzyjną i powszechnie stosowaną metodą chemicznej analizy instrumentalnej. Większość z dostępnych na rynku spektrometrów masowych
wymaga specjalnego przygotowania próbek i umieszczenia w komorze próżniowej na czas analizy.
Cooks wraz ze współpracownikami opracował technikę jonizacji w temperaturze pokojowej, dzięki której jonizacja może zachodzić w atmosferze powietrza, na powierzchni próbki znajdującej się poza spektrometrem. Następnie zjonizowane cząsteczki są zasysane do przenośnego spektrometru. Niezaprzeczalną zaletą nowego spektrometru jest masa – waży on jedynie ok. 10 kg, czyli 15 razy mniej od spektrometru laboratoryjnego.

Tak działający spektrometr oczywiście nie ma takiej precyzji działania jak spektrometr laboratoryjny, jednak wystarcza do wstępnego zbadania wielu produktów w miejscu ich sprzedaży, dzięki czemu bardzo szybko można zapobiec rozprzestrzenianiu się skutków skażenia żywności.

Aby udowodnić działanie urządzenia w jednym z amerykańskich sklepów na zawartość szkodliwych substancji chemicznych poddano m.in. jabłka (na obecność inhibitorów oparzeliny). Okazało się, że limit wykrywalności przenośnego spektrometru dla difenyloaminy (DPA) obecnej w jabłkach jest na poziomie 15 ppm, podczas gdy Amerykańska Agencja Ochrony Przyrody (EPA) określa maksymalny limit na 10 ppm. Oznacza to, że spektrometr jak najbardziej nadaje się do wstępnych badań na obecność toksyn, jednak w celu potwierdzenia wyników należy skorzystać ze standardowego spektrometru masowego.




(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Purdue University
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także