Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-09-01   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-09-01
Przechowywanie i uwalnianie fal mechanicznych bez strat energii
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Zasadnicze znaczenie dla wielu technologii mają fale świetlne i dźwiękowe. Spotkamy je w licznych urządzeniach, od telefonów komórkowych po silniki. Problemem pozostaje jednak kwestia ich przechowywania w stanie nienaruszonym. Rozwój takiej technologii znacznie ułatwiłby manipulowanie falami w zależności od zastosowania.

Niedawno zespół naukowców z Advanced Science Research Center (ASRC) w połączeniu z Georgia Tech, wykazał w swoich badaniach, że można uchwycić i przechować nienaruszoną falę, aby poprowadzić ją następnie w określone miejsce.

Andrea Alù, dyrektor założyciel Photonics Initiative w ASRC, powiedział: „Nasz eksperyment dowodzi, że niekonwencjonalne formy otwierają nowe możliwości uzyskania kontroli nad propagacją fal i ich rozpraszaniem. Starannie dostosowując zależność wzbudzenia od czasu, można oszukać falę, aby była skutecznie przechowywana we wnęce, a następnie zwolnić ją na żądanie w pożądanym kierunku".

Jak podkreślają naukowcy, ustalenia tę mają również zastosowanie do fal radiowych i światła, dzięki czemu stanowią interesującą perspektywę dla wielu zastosowań. Można wśród nich wymienić m.in. efektywne pozyskiwanie energii, bezprzewodowy transfer mocy czy fotonikę o niskiej energii.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
livescience.tech; phys.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :