
Badacze z Samara Center for Theoretical Materials Science (SCTMS) zsyntetyzowali pierwsze metalowo-organiczne materiały polimerowe (MOF).
Tego typu materiały przyciągają uwagę naukowców, ponieważ wykazują niebywałe właściwości w stosunku do innych substancji. Są to tak naprawdę krystaliczne gąbki, ale o niebywałych parametrach. Już zaledwie jeden gram takiej substancji ma powierzchnię równą boisku do piłki nożnej. Co więcej, mogą cechować się innymi przydatnymi cechami, jak podatność magnetyczna, luminescencja czy przewodnictwo elektroniczne.
Dzięki takim cechom MOF mogą być wykorzystane do produkcji czujników i detektorów, do przechowywania i przetwarzania informacji.
Kierownik laboratorium Eugeniusz Aleksandrow powiedział: „Mamy prawdziwą szansę na opracowanie w Samarze technologii wytwarzania nowych materiałów do energooszczędnej separacji produktów naftowych i gazów przemysłowych, a także wysoce selektywnych i bardzo wrażliwych czujników chemicznych."
Vladislav Blatov, dyrektor SCTMS, dodał: „Nasze centrum jest bardzo młode: jesteśmy oficjalnie zatwierdzeni jako jednostka uniwersytecka pod koniec 2017 roku. Jednocześnie byliśmy w stanie zrobić to, o czym od dawna marzyłem."
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- azom.com; innovations-report.com;

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Komory klimatyczne - zasada działania i zastosowanie
www.srodowisko.plKomora klimatyczna jest urządzeniem laboratoryjnym szeroko stosowanym w laboratorium oraz przemyśle. Komora klimatyczna służy do...
-
Miareczkowanie - co to jest?
Miareczkowanie to technika analityczna umożliwiająca oznaczenie ilościowe określonej substancji (analitu) rozpuszczonej w próbce. Opiera się ona...
-
-
-