Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-08-14   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-08-14
Pierwsze polimery koordynacyjne
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Badacze z Samara Center for Theoretical Materials Science (SCTMS) zsyntetyzowali pierwsze metalowo-organiczne materiały polimerowe (MOF).

Tego typu materiały przyciągają uwagę naukowców, ponieważ wykazują niebywałe właściwości w stosunku do innych substancji. Są to tak naprawdę krystaliczne gąbki, ale o niebywałych parametrach. Już zaledwie jeden gram takiej substancji ma powierzchnię równą boisku do piłki nożnej. Co więcej, mogą cechować się innymi przydatnymi cechami, jak podatność magnetyczna, luminescencja czy przewodnictwo elektroniczne.

Dzięki takim cechom MOF mogą być wykorzystane do produkcji czujników i detektorów, do przechowywania i przetwarzania informacji.

Kierownik laboratorium Eugeniusz Aleksandrow powiedział: „Mamy prawdziwą szansę na opracowanie w Samarze technologii wytwarzania nowych materiałów do energooszczędnej separacji produktów naftowych i gazów przemysłowych, a także wysoce selektywnych i bardzo wrażliwych czujników chemicznych."

Vladislav Blatov, dyrektor SCTMS, dodał: „Nasze centrum jest bardzo młode: jesteśmy oficjalnie zatwierdzeni jako jednostka uniwersytecka pod koniec 2017 roku. Jednocześnie byliśmy w stanie zrobić to, o czym od dawna marzyłem."

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
azom.com; innovations-report.com;
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :